Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lékaři jdou do boje o plat

Česko

VĚDECKÝ DIÁŘ

Nedávno Lékařský odborový klub (LOK) poradil mladým lékařům, aby podávali výpovědi. Jako protest. Výpovědi nepodají, pokud bude splněno několik podmínek. Zaprvé zvýšení platů. To je požadavek, který lze snadno pochopit. Mladí lékaři v letech, kdy se mají co nejvíce věnovat medicíně a kdy mají malé děti, berou takové platy, že stěží dokážou rodinu uživit. Polovina platu je za služby, tedy de facto za druhé povolání. Tento jediný oprávněný požadavek splnitelný není, protože peněz dost není a každá nemocnice je raději utratí za beton či přístroje. Od mladých doktorů by se nic nevrátilo.

Druhým požadavkem je změna systému postgraduálního vzdělávání. Není ideální, ale funguje. Tak jako fungoval i v komunismu a jako fungoval, když ministryně Emmerová vymyslela 83 specializací, včetně léčby kyslíkem. Teď je specializací asi 40, zhruba stejně jako v ostatních evropských zemích. Znamená to, že mladí mohou kamkoliv, ale lékař se specializací v hyperbarické medicíně by těžko nalezl uplatnění, to nikde nemají. Mírně chytrý, a to by měl být každý absolvent medicíny, se v systému snadno orientuje a najde si obor, který mu vyhovuje. A systém bude fungovat i nadále. Zase jde spíše o to, kdo ovládá nemalé peníze na vzdělávání. V jakémkoliv systému vzdělávání vydělá mladý lékař málo. To jsme zase u bodu jedna. Medicína akumuluje osobní kapitál pomalu, ale jistě. Nakonec, jak říkal můj táta, i komunisti jsou nemocní a budou tě potřebovat. Takže tak v padesáti budete zajištěni. Děti dostudují, odejdou z domova, občas vám nějakou tu korunu přihrají… Ne, tak zlé to není.

Ale z pohledu peněženky prostě medicína není srovnatelná s právy ani s ekonomií. Kdyby se mladí lékaři dobře učili, mohli se vykašlat na medicínu a dělat třeba uhlobarony. A ti, kteří podají výpověď, určitě systém postgraduálního vzdělávání měnit nebudou. Jak by také mohli, když budou běhat po pracovních úřadech? Nejlepší je třetí požadavek: změna úhradové vyhlášky, která určuje, jakou část lékařské péče hradí pojišťovny. Tak to už je opravdu základní starost všech mladých absolventů, to nesmí podcenit... Zejména proto, že ve chvíli, kdy se za tyto požadavky hrdinně postaví, se konečně dozvědí, že něco takového vůbec existuje. Ale vůdci LOK přece vědí, co je pro mladé lékaře nejdůležitější. Z požadavků je jasné, že celá akce je pouze demonstrace, jak na sebe upozornit. Ne na mladé lékaře, ale na LOK. Všem, i organizátorům, je jasné, že z toho nic nebude. Že se žádné výpovědi konat nebudou.

Ale co kdyby. Mohlo by to mít velmi pozitivní dopady. Ti, co podají výpověď, nikomu chybět nebudou. Asi je medicína moc nebaví, když je stav úhradové vyhlášky dokáže donutit ke změně povolání. Ti, co odejdou do ciziny, se alespoň něco naučí a část se jich určitě vrátí. I s těmi znalostmi. Ve slušných nemocnicích rozdělí mzdové fondy mezi ty, co zůstanou. Ideálně by to mohlo vyjít tak, že požadavky na platy by byly splněny. Podle České sody – čím méně vás bude, tím více se na vás dostane. A několik nemocnic by mohlo zmizet z české zdravotnické scény. Máme jich totiž o hodně víc, než potřebujeme. Bylo by pak možné urychlit koncentraci péče, tím ji logicky zlevnit a zkvalitnit. A v důsledku také víceméně splnit první požadavek. Doufejme tedy, že akce uspěje. Je to sice prakticky nemožné, ale co kdyby, už se staly podivuhodnější nepochopitelnosti.

***

Ve slušných nemocnicích rozdělí peníze mezi ty, co zůstanou, a požadavky na platy by byly splněny

O autorovi| Vladimír Beneš, Autor je přednostou Neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice Praha neurochirurg

Autor: