Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Lékaři jsou zaskočeni. Lidé si stěžují, i když jim nic není

Česko

  14:00
PRAHA - Nemocnice i lékaři si zvykají na stížnosti, se kterými se dříve nesetkávali. Adresují je pacienti, kteří jsou po zdravotní stránce v pořádku, nikdo jim při poskytování péče nepoškodil zdraví. To zdravotníky mate.
Nemocnice, ilustrační foto

Nemocnice, ilustrační foto foto: Shutterstock

Pacienti si totiž začínají bránit svá práva. Mezi nimi právo být srozumitelně informován nebo naopak ochránit údaje o zdravotním stavu a léčbě před nepovolanýma očima.

"Praxe nejen v České republice, ale celosvětově je taková, že si pacienti častěji stěžují," potvrzuje mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant.

DÁLE ČTĚTE:

Přestože si toho jsou podle něj v olomoucké fakultce vědomi a dávají si čím dál větší pozor na dokumenty, i tady se setkali se stížností na nedostatek informací.

Ne upravili na ano

Osmapadesátiletá Zdena (jméno bylo na přání pacientky změněno) byla před dvěma lety na plánované operaci páteře. Před časem totiž utrpěla zlomeninu obratle a ten bylo potřeba upevnit. Po operaci se nestačila divit. I když vše dopadlo dobře, přesto Zdena znejistěla. Předem jí prý nikdo neřekl, že bude mít v páteři šrouby, že se při operaci použije kost z jejího žebra ani že se výkon může dotknout nervů v operované oblasti. Po operaci měla pocit, že má jednu nohu teplejší a méně se jí potí. Zpětně zjistila, že to s operací souvisí.

Ještě menšího poučení se jí prý dostalo k anestezii. Když dostala formulář souhlasu s anestezií od sestry bez jakéhokoli vysvětlení, rozhodla se vyznačit, že s anestezií souhlasí, ale že nebyla poučena a informována. Prý až po půl roce zjistila, že v dokumentu je její jasné "ne" přeškrtané a bez jejího dalšího podpisu opravené na "ano".

"V jednom místě je u souhlasu s anestezií skutečně opraveno,ne‘ na,ano‘. Kdyby ale pacientka nesouhlasila, nebyl by plánovaný výkon proveden," tvrdí k tomu mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant. Prý pacientka s přeškrtáním souhlasila a byla u něj. "Nejsprávnější by bylo vzít nový formulář, neškrtat ve starém. Můžeme být teď v pozici, že pacientka tvrdí něco jiného a my něco jiného," uznává ovšem.

Nemocnice - ilustrační foto.

Pacientka podala několik stížností
Lékaři ani vedení nemocnice příliš nerozumí tomu, proč na ně Zdena podala už několik stížností. Zákrok přece dopadl dobře.

"V podstatě žádné obtíže neudává, operace proběhla naprosto bez potíží. Těžko si vysvětlit, proč teď není spokojená," říká Havrlant. Jakékoli pochybení olomoucká fakultní nemocnice odmítá. "Žádný problém v léčbě ani v dokumentaci shledán nebyl," říká Havrlant. Nemocnice má navíc od loňska národní akreditaci kvality. V souvislosti s ní má jasná pravidla, jak pacienty před výkonem poučovat.

Stížností paní Zdeny na špatné informování se zabývá i ministerstvo zdravotnictví. Podle vyjádření mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně se ale zdá dokumentace i s přeškrtaným souhlasem zcela v pořádku. "Bohužel nemáme možnost důkazního řízení k ověření pravosti dokumentu," říká ovšem Sršeň. Případ potvrzuje, že pacienti se víc než dřív bijí za svá práva, i když nejsou poškozeni na zdraví. Chtějí o sobě informovaně rozhodovat. Vědět, co operace obnáší. A na to mají právo. Když pacienta před plánovanou operací srozumitelně nepoučí, je zákrok protiprávní.

Anketa

Poskytují vám lékaři dost informací o léčbě?

Ano, to co mi říkají mi stačí 565
Většinou ano, ale musím je o to požádat 421
Něco říkají, ale stejně jim moc nerozumím 69
Dávají mi jen stručné informace 435
Nemluví se mnou skoro vůbec 254

Když se Zdena dívá zpátky, říká o informovaném souhlasu s operací, že to byl jen nečitelný škrabopis bez vysvětlování.

Tato pacientka zdaleka není jediná, kdo se proti údajnému nedostatku informací ohrazuje. Soudy například řeší případ vášnivého lyžaře, kterému neřekli, že se bude po plánované operaci zotavovat celou zimní lyžařskou sezonu.