Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Doporučený seznam léků? Zhoubný systém, který poslouží nátlaku

Česko

  22:00
Lékárníkům se nelíbí dohoda VZP a Zentivy ohledně takzvaného pozitivního seznamu léků, který pojišťovna nedávno zveřejnila. Jde o přípravky, které bude VZP doporučovat lékařům k předepisování. Společné mají to, že všechny vyrábí Zentiva. Tu ale pojišťovna nevybrala v žádném výběrovém řízení. Prý se přihlásila jako první, tak prostě vyhrála. Česká lékarnická komora teď chce, aby si na "tendr" posvítil antimonopolní úřad.

Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. foto: ČTK

"VZP se domluvila bez jakékoliv veřejné soutěže s jedním výrobcem, konkrétně Zentivou, a zapsala na list pět jejích přípravků. Napadáme primárně to, že není možné, aby dominantní zdravotní pojišťovna bez jakéhokoliv výběrového řízení nebo veřejné soutěže doporučovala dost tvrdě přípravky jednoho výrobce," vysvětluje krok České lékarnické komory její prezident Lubomír Chudoba.

Co jsou pozitivní listy

Pozitivní listy jsou seznamem léčiv, které pojišťovny doporučují lékařům pro předepisování pacientům. A to z toho důvodu, že za ně pojišťovny platí méně. U těchto přípravků si totiž s výrobci dohodly nižší ceny. Pacienti tyto léky dostanou bez doplatků. Pojišťovny rovněž slibují, že doporučené medikamenty budou na vysoké úrovni.

Absence výběrového řízení však VZP jako problém nevidí. "Dané léky jsme si zvolili proto, že jsme dostali nabídky na slevu. Kdo přišel jako první s nabídkou, tomu jsme to dali. Klasické řízení nebylo," zdůvodňuje postup pojišťovny její mluvčí Oldřich Tichý. Vysvětlit, zda jde o běžný postup, však nechtěl. Pokud by se však objevily nějaké lepší nabídky, tak prý "nic nebrání tomu, aby se ocitly na listech za dalších šest měsíců".

Lubomír Chudoba

Podle pojišťoven se totiž pozitivní listy mají po 6 až 12 měsících aktualizovat. S tím mají ale někteří odborníci problém. Pacient by tak totiž mohl klidně při každé návštěvě lékaře dostat předepsaný jiný lék. 

VZP podle Tichého nijak na stížnost lékárnické komory reagovat nebude: "Z monitoringu jsme postřehli, že lékárnická komora podobnou stížnost podala. Dál jsme se o to nezajímali. Názor lékárníků pro nás není nepodstatný, nicméně na našem přístupu k pozitivním listům to nic nemění," říká Tichý.

Pozitivní listy budou možná povinné, lék už si nebudete smět zvolit

Není to však jediná věc, která lékárníky v souvislosti s "pozitivními listy" zaskočila. V poslaneckém pozměňovacím návrhu se totiž objevilo, že by mohly být pozitivní listy povinné. Lékař by tedy neměl šanci vybrat jakýkoliv jiný lék, i kdyby byl prospěšnější. "Za druhé nám vadí, že veškerá jednání mezi pojišťovnami a výrobci budou pod rouškou obchodního tajemství, tedy tajná. Pokud si chceme hrát na protikorupční opatření, tak toto není možné," zlobí se Chudoba.

Reakce Zentivy

Zentiva podle tiskové mluvčí Dany Pavlouskové o stížnosti u antimonopolního úřadu informována oficiálně nebyla. Přímo k situaci se mluvčí nevyjádřila.

I za předpokladu, že návrh neprojde, tak se lékaři předepisování doporučených léků nebudou moci jen tak vyhnout. Zástupce VZP Petr Honěk podle Chudoby lékařům předem oznámil, že u doporučených léků bude napsáno "nezaměňovat". Pacient ani lékař nebudou mít tedy šanci zvolit jiný medikament.

"Pojišťovna počítá s tím, že to budou lékaři respektovat, protože pak mohou očekávat její daleko vstřícnější přístup, pokud překročí limity. Pozitivní listy tedy nejsou formou lehkého doporučení, ale dosti nátlakové. Připravuje se něco, co by mohlo být dosti zhoubné a není to ani po právní stránce v pořádku podle našeho názoru," dodal Chudoba. 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!