Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lékaři nechtějí suplovat kolegy

Česko

BRNO Část lékařů z brněnského traumacentra odmítla suplovat práci kolegů ve výpovědi. S obavami prý sledují vyjádření vlády, že fakultní nemocnice jsou i v případě odchodů lékařů schopny zajistit péči o pacienty „v rozsahu a kvalitě totožné se situací před březnem 2011“.

Prohlášení podepsalo 48 ze 68 lékařů z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, která tvoří jednu ze součástí traumacentra. Lékaři uvedli, že jejich možnosti jsou už dnes využity. Kdyby pacientů skokově přibylo nebo část lékařů musela na výpomoc do jiných nemocnic, ti zbývající by prý nesli neúměrnou zátěž. Mohlo by to prý ohrozit kvalitu péče. „Proto tyto snahy jednoznačně odmítáme,“ uvedli.

Když situace nastane, jsou prý připraveni „učinit kroky vedoucí ke snížení neúměrné pracovní zátěže“. Nemuseli by prodloužit dohody o přesčasové práci, případně by je mohli vypovědět. Podobným zásahem pohrozili už i lékaři Vojenské nemocnice Brno. Podle mluvčí FN Brno Anny Mrázové podepsal dohody o přesčasové práci stejný počet lékařů jako loni. Mnozí však ne na celý rok, ale jen na čtvrt nebo půl roku. Situace by se však mohla změnit v příštích měsících.

Situace v Jihomoravském kraji není ve srovnání s jinými regiony tak děsivá. Z celkového počtu asi tří tisíc lékařů jich odchází zhruba osmnáct procent. Je však předpoklad, že některé nemocnice budou chtít využít i pacienti ze sousedních krajů. Mezi taková zařízení může patřit právě i traumacentrum.

Podle zástupců kraje bude důležitější kvalita zajištěné péče než počet zařízení udržených v chodu za každou cenu. Tam, kde by personální obsazení bylo rizikové, tak se raději určitý typ péče ani poskytovat nebude.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...