Prohlášení podepsalo 48 ze 68 lékařů z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, která tvoří jednu ze součástí traumacentra. Lékaři uvedli, že jejich možnosti jsou už dnes využity. Kdyby pacientů skokově přibylo nebo část lékařů musela na výpomoc do jiných nemocnic, ti zbývající by prý nesli neúměrnou zátěž. Mohlo by to prý ohrozit kvalitu péče. „Proto tyto snahy jednoznačně odmítáme,“ uvedli.
Když situace nastane, jsou prý připraveni „učinit kroky vedoucí ke snížení neúměrné pracovní zátěže“. Nemuseli by prodloužit dohody o přesčasové práci, případně by je mohli vypovědět. Podobným zásahem pohrozili už i lékaři Vojenské nemocnice Brno. Podle mluvčí FN Brno Anny Mrázové podepsal dohody o přesčasové práci stejný počet lékařů jako loni. Mnozí však ne na celý rok, ale jen na čtvrt nebo půl roku. Situace by se však mohla změnit v příštích měsících.
Situace v Jihomoravském kraji není ve srovnání s jinými regiony tak děsivá. Z celkového počtu asi tří tisíc lékařů jich odchází zhruba osmnáct procent. Je však předpoklad, že některé nemocnice budou chtít využít i pacienti ze sousedních krajů. Mezi taková zařízení může patřit právě i traumacentrum.
Podle zástupců kraje bude důležitější kvalita zajištěné péče než počet zařízení udržených v chodu za každou cenu. Tam, kde by personální obsazení bylo rizikové, tak se raději určitý typ péče ani poskytovat nebude.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno