Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Lékaři pochybují o koaličním receptu

Česko

Revoluce v receptech na léky, na které se dohodli vyjednávači budoucí koalice, má přinést úspory. Odborníci to ale zpochybňují.

PRAHA Je to jedna z prvních věcí, na které se zástupci ODS, Věcí veřejných a TOP 09 shodli v oblasti zdravotnictví, a už budí odmítavé reakce. Lékaři by nově nepsali na recept název léku, jak je tomu dosud, ale jen účinnou látku, její množství a formu podání. O tom, jaký konkrétní lék pacient dostane, by se rozhodlo až v lékárně. Z přípravků, které bude mít lékárník na skladě, si vybere pacient.

Důvod? Kdyby lékárník pacientovi dával nejlevnější variantu, mohlo by to prý významně ušetřit veřejné peníze.

„Tento systém jsme měli v programu. Hlavním důvodem jsou úspory,“ potvrdil Vladimír Pavelka, zdravotnický expert TOP 09. „Je to těžké odhadnout, ale může to ušetřit stovky milionů korun,“ uvádí poslanec ODS Boris Šťastný.

Jenže v Česku mají pojišťovny platit za všechny léky se stejnou účinnou látkou stejně. Za ty dražší si pak víc připlatí pacient. „V našem systému, pokud by byl správně nastaven, neušetříme vůbec nic,“ upozorňuje farmakoekonom Josef Suchopár. „Přineslo by to řadu komplikací. Nejspíš by šly nějak vyřešit, ale proč, když to nemůže z logiky věci nic ušetřit?“ říká.

Ovšem stává se, že pojišťovny platí za léky se stejnou účinnou látkou různě. Právě při takových excesech by mohly recepty bez názvu léku ušetřit. „Úhrada se ale liší výjimečně,“ říká ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš. Po tom, aby se to nestávalo, volají ekonomové i lékárníci už delší dobu. „Je nezbytné, aby se současná zákonná úprava dále zlepšovala,“ souhlasí Beneš.

Podle výkonného ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Radima Petráše by to příjmům výrobců originálních léků příliš neuškodilo. Ty největší totiž mají z léků, které nemají žádnou konkurenci. „Je to nadbytečné. Už dnes musí lékárník nabídnout levnější variantu,“ dodává.

Ostře proti návrhu vystoupil prezident lékařské komory Milan Kubek. „Z odborného hlediska je to nesmysl, ne všechny léky se stejnou účinnou látkou jsou stejné,“ řekl Kubek ČTK. Lékárník nemusí mít přehled, s čím se pacient léčí a jaké další léky bere, a pacient je zvyklý na „své“ tabletky. Lékaři navíc mnohdy neznají účinné látky v lécích. Vtom ale nevidí obtíže Pavelka. „Každý lékař předepisuje jen omezené množství léků, nebude problém, aby se je naučil, nebo to bude mít v počítači,“ soudí.

***

UNIVERZÁLNÍ RECEPT

* V současnosti píše lékař na recept obchodní název léku. Pokud to lékař nezakáže, může lékárník se souhlasem pacienta vyměnit lék za jiný se stejnou účinnou látkou a formou. Pacient tak může získat lék s nižším doplatkem.

* Podle vyjednávačů budoucí koalice by lékař psal na recept účinnou látku. Ta bývá na krabičce napsaná pod názvem.

* Lékař by nově nejspíš nepředepisoval počet krabiček, ale množství dávek.

* K vydání levnějšího léku dnes nejsou lékárníci nijak zvlášť motivováni. Lékárna má obvykle větší příjem z dražších léků. V některých zemích zaplatí lékárníkovi při vydání levnějšího léku zdravotní pojišťovna bonus z části svojí úspory.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!