9. června 2015 15:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lékaři přemluvili muže ke změně pohlaví. Teď po nich chce 17 milionů

Operace změny pohlaví přinesla Polyakové podle jejích slov jen trápení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Operace změny pohlaví přinesla Polyakové podle jejích slov jen trápení. | foto: Shutterstock

PRAHA Bývalý řidič tramvaje Gabriel Polyak si myslel, že je transsexuál. Po operaci, která z něj udělala ženu, však zjistil, že tomu tak není. K zákroku ho podle jeho slov přemluvili doktoři. Po nemocnicích, které je zaměstnávají, chce u soudu odškodnění 17 milionů korun.

Sedmačtyřicetiletá nyní Diana Polyáková chce odškodnění, protože se v novém těle necítí šťastná. Mezi zúčastněné lékaře patří i sexuologové Petr Weiss a Ivo Procházka. O netypickém sporu píše server Aktuálně.cz

„Určili mi chybnou diagnózu,“ tvrdí Polyaková. Podle svých slov trpí spíše poruchou osobnosti. K operaci svolila na doporučení odborníků, výsledkem je však podle jejích slov trvalé poškození. „Až když jsem proplula na druhý břeh, zjistila jsem, že transsexuál nejsem,“ popisuje.

Polyaková už jeden soud v této kauze prohrála. Odvolala se a odvolací soud měl rozhodnout minulý týden. Ten však uznal, že jde o složitý případ a potřebuje více času.

Zúčastněný Petr Weiss odmítl k případu více mluvit. „Naši pacienti k nám chodí s prosbou o změnu, podávají si sami žádost. Komise buď schválí, nebo ne. Rozhodně ale nikoho neuvádíme v omyl a nepřemlouváme ke změně pohlaví. Každý pacient ve své žádosti podepisuje, že si je vědom všech rizik a že zpětná přeměna pohlaví není možná,“ uvedl serveru Aktuálně.cz.

Žalované nemocnice pochybení také odmítají. „O diagnóze nebylo od počátku žádných pochyb, a to ani na straně zkušených sexuologů,“ sdělila Všeobecná fakultní nemocnice, v jejímž Sexuologickém ústavu Weiss pracuje.

Vše začalo v roce 2004. V tu dobu se Gabriel Poylak zamiloval do muže. „Do té doby jsem jako muž neměl vůbec žádné problémy, měl jsem vztahy se ženami.“ Tato skutečnost v něm vyvolala obavy a vyhledal pomoc sexuologa, mimo jiné i Petra Weisse.

Ten u pacienta po testech a pohovoru diagnostikoval transsexualismus. V roce 2006 byla Gabrielu Polyakovi schválena operace. Výsledky testů však Polyaková viděla až po zákroku. Weiss v nich podle ní uvádí, že při testování lhala. „To mi nemohl říct tehdy?“ rozčiluje se Polyáková.

Po operaci úplná invalidita

„Když vám řeknou doktoři, že jste transsexuál, tak poslechnete. Jsou to specialisté, proč bych jim nevěřila,“ říká Polyáková. Podle ní doktoři při operaci chybili, kvůli čemuž má zdravotní problémy. Sociální úředníci jí přisoudili plnou invaliditu kvůli depresím a smíšené poruše osobnosti.

Stotisícovou operaci hradila pojišťovna, ale některé zákroky musela Polyáková doplatit: padesát tisíc za implantáty prsou, 50 tisíc za odstranění vousů laserem. Kvůli těmto výdajům si vzala několik půjček, ale nedokázala je splácet. Po zhoršeném zdravotním stavu přišla o práci řidiče tramvaje.

V roce 2009 se pacientka obrátila na soud, po čtyřech nemocnicích žádá celkem 17 milionů korun. V částce je zahrnuto 6,5 milionů korun jako náhrada ušlé mzdy až do doby, kdy měla jít do důchodu. Celých deset a půl milionu požaduje za zhoršení sociální situace a bolestné.

Obvodní soud pro Prahu 7 loni v květnu žalobu zamítl. „Tvrdila, že jí vznikla újma na zdraví, aniž by jakkoli konkrétně uvedla, v čem poškození zdraví žalobkyně konkrétně spočívá,“ uvedla soudkyně Markéta Vodáková.

, Lidovky.cz