Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lékaři se bojí ordinovat bez ochranných pomůcek. Nezavírejte ordinace, apelují na ně úředníci

Lékař (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Ústí nad Labem  Odbor zdravotníků Ústeckého kraje apeluje na lékaře, aby nezavírali své ordinace a ulehčili tak záchranářům a nemocnicím. Nemají své pacienty na nemocnice odkazovat. Odboráři to napsali v prohlášení, které uveřejnili na stránkách kraje.

Někteří doktoři mají obavy kvůli koronaviru ordinovat bez ochranných prostředků, zejména bez respirátorů typu 3. Těch je nedostatek v celé České republice.

Podle krajských odborářů respirátory FFP3 mají k dispozici pouze ti, co přichází do kontaktu přímo s infikovanými pacienty nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus. Ostatní včetně záchranářů a nemocničního personálu mají k dispozici respirátory typu 1 a 2 či obyčejné ústenky.

Sdružení praktických lékařů doporučilo zachovat v každém regionu síť otevřených ordinací. Vyhrazené ordinace by měly začít fungovat nejpozději od pondělí 23. března. Mělo by jít hlavně o pracoviště mladších lékařů. Ostatní budou ordinovat na dálku po telefonu či internetu.

„Vraťte se do ordinací a pomáhejte společně se postavit proti koronaviru,“ vyzvali praktiky krajští odboráři. Pokud už se doktoři rozhodnou provoz své ordinace přerušit, mají o tom bezodkladně informovat krajský úřad, dodali.

Radní Loun Michal Kučera (TOP 09) požaduje od hejtmana kraje Oldřicha Bubeníčka (KSČM), aby se lékařům za prohlášení svých úředníků omluvil. „Prohlášení týmu odboru Krajského úřadu považuji za mimořádně pitomé,“ uvedl v tiskové zprávě Kučera. Vidí za ním strach a bezmocnost. „Doháníme tu nevídanou neschopnost premiéra dodat to, co slibuje,“ doplnil. Výzvu k omluvě podporuje také předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. Vyjádření kraje ČTK zjišťuje.

V případě, že pacient pociťuje příznaky akutní infekce dýchacích cest, například dušnost, suchý kašel nebo horečku nad 38 stupňů Celsia, které mohou signalizovat nákazu novým typem koronaviru, má lékaře kontaktovat telefonicky. Praktický lékař nebo krajská hygienická stanice pak může nemocného doporučit k testům, které jsou pak hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Testovat lidi bez uvedených příznaků podle odborníků není efektivní, protože byť by byli nakažení, nemusí se virus v těle prokázat.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ELEKTROMONTÉRŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 43 000 Kč