Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lékaři varují před nápojem proti kocovině. Název Alcohol Killer je podle nich zavádějící

Alkohol (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alkohol (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Někdo může nápoj Alcohol Killer, který se nově dostal na český trh, považovat málem za zázrak. Zvlášť po náročném večírku. Stačí si přečíst jeho základní popis: výrazně urychluje odbourávání alkoholu, snižuje příznaky únavy a vyčerpání, harmonizuje trávení.

Pasáže o odbourávání alkoholu se ale zaleklo několik českých lékařů. Lidé by si podle nich mohli falešně myslet, že po vypití tohoto drinku budou hned způsobilí řídit.

„Není zaručeno, že mi alkohol v krvi zlikviduje,“ varuje toxikolog Jaroslav Zikmund. Příznaky kocoviny ale podle něho jistě zmírní.

Dle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila je název nápoje zavádějící.

„Protože může vyvolat dojem, že si po jeho požití člověk sníží nejen následky takzvané kocoviny, ale i promile alkoholu v krvi,“ myslí si Vobořil. Prospěšný ale podle něho nápoj opravdu může být: „Tím, že obsahuje většinově vodu a důsledkem nadměrného požití alkoholu je především dehydratace.“

Střízlivost je zadarmo

V tom, že Alcohol Killer vlastně nepomáhá vylepšovat kocovinový stav, s ním distribuční společnost nesouhlasí: „Nápoj vznikl na základě vědeckých studií a jeho cílem je, jak vyplývá i z názvu, boj proti negativním účinkům alkoholu. Kromě stoprocentní funkčnosti je založený i na vysoce přírodní bázi a jeho hlavní ingrediencí jsou bylinky a alpská voda z Rakouska.“

Alcohol Killer podle informací na webových stránkách vyvinula společnost SpaceLAB a známý je na všech kontinentech: „Včetně tak náročných trhů, jakými jsou USA, Japonsko či Austrálie.“

Nejpřísněji na reklamní text o nápoji ovšem reaguje primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor.

Nápojů, které slibují takové účinky, je podle něj několik. „Jestliže by někdo na účinek těchto šidítek spoléhal a usedl pod vlivem alkoholu za volant nebo šel pracovat s cirkulárkou, mohl by se divit,“ varuje Nešpor. K léčbě problémů, které napáchá alkohol, by doporučil střízlivost: „Ta je zadarmo a funguje.“

Libor Theodor Řeháček, jednatel společnosti Killer Drinks, však upozorňuje, že nikdo nikoho nenabádá, aby řídil pod vlivem návykové látky.

Toto upozornění se na webu objevuje: „Mějte na paměti, že příznivé detoxikační účinky výrobku Alcohol Killer a jeho užití po konzumaci alkoholu nejsou důvodem k řízení motorového vozidla po požití alkoholického nápoje.“

Řeháček pak LN napsal, že Alcohol Killer „pomáhá všem být nejen in, ale zůstat gentlemanem při každé příležitosti, v práci, při sportu, ale i při společenských událostech“.

Lékaři nicméně upozorňují, že odbourávání alkoholu není pro lidské tělo jednoduché a největší podíl práce musejí vykonat játra.

Kapka alkoholu zůstává

„Všechny látky, skrz které se alkohol odbourává, jsou docela jedovaté. Acetaldehyd nám již v minimálním množství působí velkou nevolnost. Kvůli kyselině octové máme překyselený organismus a na to se dá i zemřít a občas se také zemře,“ popisuje toxikolog Zikmund.

Navíc všeho alkoholu se nikdy nezbavíme naráz. „V těle nám zůstává kapka acetaldehydu a kyseliny octové. A již ta kapička nám způsobuje docela velké problémy jako bolest hlavy, nevolnost a celkově je organismus v nevhodné situaci,“ doplňuje Zikmund, jak člověk přijde ke kocovině.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...