16. srpna 2011 13:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lékaři žádají legalizaci konopí pro léčbu nemocí

Petice žádá zrušení zákazu léčebného využití konopí v zákoně o návykových látkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petice žádá zrušení zákazu léčebného využití konopí v zákoně o návykových látkách. | foto: Reuters

PRAHA Lékaři, pacienti a vědci spustili dnes petici za legální využití konopí k léčbě roztroušené sklerózy, Parkinsonovy choroby, rakoviny či AIDS. Argumentují výzkumy i praxí některých zemí.

Petice žádá zrušení zákazu léčebného využití v zákoně o návykových látkách. Zákazem podle organizátorů petice porušuje vláda svobodu rozhodnutí občanů, jakým způsobem se chtějí léčit.

"Petice je za léčebné využití, nechceme legalizaci konopí jako rekreační drogy," řekl novinářům člen petičního výboru z Centra adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zábranský.

"V Česku je dostupný lék Sativex s výtažkem z konopí. Pacient si ho může koupit v lékárně na recept, který mu napíše jeho lékař," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

K TÉMATU:

Lék užívají pacienti s roztroušenou sklerózou. O dalším využití konopí k léčbě musí být podle mluvčího vedena široká celospolečenská diskuse. Ministerstvo počítá podle mluvčího s rozšířením možnosti pro využití technického konopí, které se v Česku běžně pěstuje. Vyrábějí se z něj léčebné masti a další léčebné kosmetika.

Možnost užívání konopí pro léčebné účely má řadu příznivců. Mnozí ale požadují i legalizaci konopí pro 'rekreační' účely. Před tím lékaři varují.

"Pokud by mělo být léčebné využití v pravém slova smyslu, měl by být celý proces nastaven stejně jako u každého jiného léčivého přípravku," upozornil.

Ministerstvo nyní na zákonu o návykových látkách pracuje, ale z jiného důvodu, než žádá petice - zákon se má změnit tak, aby ve chvíli, kdy se objeví nová syntetická droga, mohla být neprodleně vyhláškou nebo nařízením vlády zakázána. Nyní je nutná změna zákona, což může trvat i několik let.

Většina lidí pro léčbu konopím

"Využití konopí pro léčebné účely podporuje podle průzkumu 78 procent obyvatel," řekl Zábranský k plánu ministerstva na celospolečenskou diskusi.

SOUD SE ZASTAL NEMOCNÉ:

Podle něj je nutno řešit stav, kdy se desítky tisíc lidí léčí konopím nelegálně. Buď si rostliny sami pěstují a vystavují se postihu, nebo si ji seženou na černém trhu. "Není to o politice, je to o soucitu," doplnila pacientka s roztroušenou sklerózou Martina Kafková.

Pěstování konopí pro léčebné a výzkumné účely by mělo být podle autorů petice přísně sledováno.

Nutný dozor

Organizátoři petice žádají, aby čeští pacienti měli stejná práva na léčbu jako pacienti ve Švýcarsku, Španělsku, Kanadě, USA, Izraeli, Nizozemsku, Itálii či Německu.

Jsou si podle textu petice vědomi rizik rekreačního užívání pro zdravé lidi, u nichž droga může spustit psychózu či zvýšit riziko nemocí srdce a cév. Proto by podle nich mělo být pěstování konopí pro léčebné a výzkumné účely přísně sledováno a měl by být určen kontrolní orgán, který zajistí dostupnost léčebného konopí a jeho derivátů pro pacienty.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?