4. dubna 2011 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lékárna otevřená přes noc? Většinou luxus

Lékárna (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékárna (ilustrační foto). | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Sehnat otevřenou lékárnu po desáté večer je v půlce krajů nemožné. V ostatních máte mnohdy šanci koupit léky jen na jednom místě. Výjimkou je Praha, kde je nepřetržitě v provozu osm lékáren.

Pohotovostní lékárnu ve Fakultní nemocnici Olomouc využilo měsíčně na tisíc lidí. Ani to ale nestačilo, aby se kraji vyplatilo na ni doplácet. Lidé z okolí si teď už v noci nikde léky nekoupí.

"Za situace, kdy v obchodních centrech jsou lékárny otevřeny alespoň do 21 hodin, kraj nepovažuje za efektivní na další provoz pohotovosti v lékárnách přispívat, kromě období vánočních svátků," vysvětluje Pavel Hanák z odboru zdravotnictví Olomouckého kraje.

Pohotovostní lékárny se nevyplatí
Nyní kraj bude doplácet jen za provoz o svátcích, a to 15 až 20 tisíc korun ročně. "My jsme měli za poslední léta zpracováno několik návrhů, ale všechny vyžadují kooperaci s kraji a zatím žádný na to nepřistoupil. A můžou za to hlavně ekonomické důvody," hodnotí neochotu krajů k provozování nebo k financování lékárenských pohotovostí prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Kraje, pod jejichž kompetence pohotovosti patří, nemusí nonstop otevřenou lékárnu povinně zajistit. A mnoho z nich to z finančních důvodů ani nedělá a raději spoléhá na dlouho otevřená nákupní centra.

Lékarna - ilustrační foto.

Místo do lékárny na pohotovost
Zájem lidí přitom není malý, za jednu noc lékárny navštíví několik desítek lidí. "Vzhledem k tomu, že jsme přímo v centru Prahy, máme celou noc značný provoz. S recepty ale přichází minimum lidí, víc si chodí pro léky na kašel nebo rýmu. Necelá polovina jsou opravdu akutní případy," říká magistra z lékárny v Palackého ulici.

V polovině krajů se ale lidé musí v noci spolehnout jen na návštěvu pohotovosti, kde jim lékař dá nezbytné léky do doby, než se některá z běžných lékáren otevře. I samotných pohotovostí je ale málo.

Čtěte také:


Otevřeno aspoň o víkendu
V ostatních místech republiky mají pacienti většinou alespoň jednu šanci, kde koupit léky během noci a o víkendu. Tam, kde není nepřetržitý provoz, jsou lékárny v sobotu a v neděli otevřeny během dne.

Například v Brně funguje v pohotovostním režimu lékárna na Kolišti, která měla smlouvu původně jen do konce března. Nedávno ji ale jihomoravští radní prodloužili na celé první letošní pololetí.

Ztrátové jsou i pohotovosti
"Mezitím proběhne výběrové řízení, ale vzhledem k zadaným podmínkám nepředpokládám, že by se přihlásil jiný zájemce," odhaduje krajský radní Oldřich Ryšavý, do jehož kompetence zdravotnictví spadá. Rušit pohotovost ale kraj nechce, i když je

Pohotovostní lékárny

Praha (8) - Praha 1, 2, 4, 4, 5,6, 7, 10
Jihomoravský (2) - Brno, Brno
Plzeňský (2) - Plzeň, Plzeň Moravskoslezský (2) - Ostrava, Ostrava-Poruba
Středočeský (1) - Kolín
Jihočeský (1) - České Budějovice Královéhradecký (1) - Hradec Králové
Ve zbylých regionech jsou lidé nejčastěji odkazováni na lékárny v nákupních centrech, kde se medikamenty dají zpravidla sehnat do desáté hodiny večerní 

ztrátová.

Podobně jsou na tom i v Jihočeském kraji, který dal na lékárenské pohotovosti v loňském roce zhruba jeden milion a 300 tisíc korun. "Myslíme si, že je zajištění této služby pro občany potřebné. Za loňský rok bylo v době pohotovostní služby přijato 23 764 receptů a uskutečněno 21 458 volných prodejů," vypočítává mluvčí kraje Kateřina Koželuhová.

Kraj přitom v českobudějovické nemocnici zajišťuje ve všedních dnech pohotovost od šesti hodin odpoledne do sedmi ráno. O víkendech nepřetržitě.