Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Lékárníci: Omezte pseudoefedrin

Česko

PRAHA Léky s pseudoefedrinem se stále zneužívají k výrobě pervitinu. Podle prezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka tomu nezabránilo ani nové omezení, které platí od května. Od té doby si léky, jako je Nurofen plus nebo Modafen, mohou lidé koupit jen po předložení průkazu pojištěnce. Lékárníci by jim neměli prodat víc než 60 tablet na měsíc, což si ověří v elektronické databázi. Toto omezení je podle Havlíčka mírné. „Je to příliš tablet,“ řekl.

Důkladné vyhodnocení nového omezení žádá i ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. „Pevně doufáme, že v nějakém delším časovém horizontu dojde ke zhodnocení, jestli má tato úprava na nelegální výrobu pervitinu takový význam, jak se očekávalo,“ prohlásil Frydrych. Připomněl, že Česko je „zásadním producentem pervitinu v Evropě“. V Česku funguje množství „kuchyňských“ varen, ve kterých si malé skupiny lidí vyrábějí z léků drogy pro vlastní potřebu. „Otázkou je, jestli určitá podmnožina těchto drobných výrobců nefunguje tak, že využívá té velmi vysoké tolerance 60 tablet na měsíc,“ říká Frydrych.

Zatímco větší výrobci drog dovážejí léky s pseudoefedrinem z jiných evropských zemí, těm drobným by mohlo i 60 tablet měsíčně stačit. Z tohoto množství se podle expertů dá vyrobit nanejvýš 40 dávek pervitinu.

Státní ústav pro kontrolu léčiv si ale výsledky omezení prodeje léků s pseudoefedrinem pochvaluje. Jejich spotřeba výrazně klesla. Od května jich lidé kupují 45 až 76 tisíc balení měsíčně, zatímco ve srovnatelném období - loni od května do srpna - se jich prodalo kolem 350 tisíc balení měsíčně. „Je možné sledovat významný pokles výdejů, který však není na úkor běžných pacientů, ale výrobců drog,“ soudí mluvčí ústavu Veronika Petláková.

Od včerejška si mohou lékárníci, kterým vadí zneužívání léků, na výlohu vylepit novou nálepku s nápisem „Nepodporuji výrobu drog“. „Je to způsob, jak vyjádřit, že v této lékárně jsou lékárníci, kteří vám mohou pomoci s vašimi problémy s užíváním drog, ale nikoli s výrobou,“ uvedl Havlíček.

Projekt za sto tisíc korun navrhla lékárníkům protidrogová centrála a zaplacen byl z peněz na prevenci drogové kriminality.

Už teď velká část lékáren léky s pseudoefedrinem vůbec nemá na skladě. Lékárnická komora prosazuje, aby byly léky na chřipku s pseudoefedrinem na recept. Ministerstvo zdravotnictví to ale odmítá. Příliš by to omezovalo běžné pacienty. Změnu zákona, po které by musely být tyto léky na recept, nedávno zamítli i poslanci.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...