130 let
Vědci společnosti Regeneron Pharmaceuticals pracující na léku proti novému typu...

Vědci společnosti Regeneron Pharmaceuticals pracující na léku proti novému typu koronaviru. | foto: ČTK

Lékový ústav doporučil proti covidu lék od firmy Regeneron. Je určen pro vysoce rizikové pacienty

Česko
  •   12:32aktualizováno  13:16
Praha - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) doporučil v ČR používání zatím neregistrovaného léku proti covidu-19 od firmy Regeneron. Jde o kombinaci monoklonálních protilátek Casirivimab a Imdevimab, určen je pro vysoce rizikové ambulantní pacienty. Na Twitteru o tom informovala ředitelka SÚKL Irena Storová.

Před týdnem úřad doporučil první lék tohoto typu od firmy Eli Lilly, o několik dní později jeho použití povolilo i ministerstvo.

Evropská agentura vyhodnocuje experimentální léky proti covidu od Eli Lilly a Regeneronu

Léky na bázi monoklonálních protilátek, tedy proteinů bránících vstupu viru do lidských buněk, mají pomáhat lidem s rizikem těžkého průběhu onemocnění. Podle odborníků je třeba látku podat co nejdříve po nákaze, nemusí být ale účinná na další mutace viru. Česko by mělo podle dřívějších informací premiéra Andreje Babiše (ANO) prvních 500 dávek léku od firmy Eli Lilly obdržet do konce února.

Použití zatím neregistrovaných léků v ČR umožňuje zákon o léčivech po vyžádání stanoviska Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Podle zákona pak výrobci ani zdravotníci nenesou odpovědnost za případné důsledky jeho použití.

USA schválily pohotovostní užívání léku na covid firmy Regeneron. Lékaři ho podávali Trumpovi

Monoklonální protilátka je podle informací na webu SÚKL typ proteinu, který byl navržen tak, aby rozpoznával antigen viru a dokázal se na něj navázat. „Když se protilátka naváže na S-protein, virus není schopen vstoupit do lidských buněk,“ napsal SÚKL. Různé látky se vážou na různé části tohoto proteinu viru a jejich použití v kombinaci může mít větší účinek než samostatně.

V současné době je oficiálně na léčbu nákazy novým typem koronaviru schválený jediný lék, látka remdesivir od firmy Gilead Sciences. Česko jí každý měsíc objednává tisíce dávek. Stanovisko Světové zdravotnické organizace (WHO) k účinnosti je rozporuplné, podle českých lékařů má ale využití u pacientů před tím, než se u nich rozvine vážný stav.

Na začátku epidemie před rokem lékaři vkládali naděje například do léku hydroxychlorochin, jeho testování ale bylo zastaveno. Velké šance dávali odborníci také léku favipiravir, který se v Japonsku používá k léčbě chřipky. Dalšími testovanými léky byly některé kortikosteroidy a pacientům se podává také plazma vyléčených obsahující protilátky.

„Bylo to požehnání v přestrojení - chytil jsem to (koronavirus), slyšel jsem o tomhle léku a řekl jsem, ať mě nechají si to vzít, a bylo to neuvěřitelné. Byl to můj nápad,“ řekl loni Trump poté, co se vyléčil z nemoci covid-19.

Vybrané údaje o léku proti nemoci covidu-19 od firmy Regeneron:

  • Lék Casirivimab/Imdevimab od americké firmy Regeneron vstoupil do povědomí veřejnosti loni na podzim, když přípravek - ještě v experimentální fázi nasazení - dostal po nákaze novým typem koronaviru tehdejší americký prezident Donald Trump. U něj se nákaza prokázala začátkem října, kromě léku od Regeneronu tehdy Trump dostával antivirotikum remdesivir, které vyvinul tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem, a zinek, vitamín D, aspirin, famotidin a melatonin.
  • Preparát od Regeneronu, na jehož vývoji se podílí i švýcarská společnost Hoffman-La Roch, je směsí dvou silných monoklonálních protilátek Casirivimab a Imdevimab, o kterých se předpokládá, že posilují imunitní reakci organismu při napadení koronavirem. Léky na bázi monoklonálních protilátek, tedy proteinů, brání vstupu viru do lidských buněk. Je určen pro pacienty s nemocí Covid-19, jejichž zdravotní stav nevyžaduje hospitalizaci. Podle odborníků je třeba látku podat co nejdříve po nákaze, nemusí být ale účinná na další mutace viru.
  • Americké úřady ho pro pohotovostní užívání při léčbě covidu-19 schválily koncem loňského listopadu. Lék nyní také posuzuje Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).
  • Podle vyjádření německého ministra zdravotnictví Jense Spahna z konce ledna koupilo Německo 200.000 dávek tohoto druhu léku za 400 milionů eur (v přepočtu téměř 10,5 miliardy korun). Hodlá je nasadit na univerzitních klinikách. Podle dostupných údajů Německo nakoupilo asi devítinu dávek, které firma Regeneron ročně vyrobí.
Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás