Čtvrtek 19. září 2024, svátek má Zita
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Dodavatelé v desítkách případů nehlásí výpadky léků, nedostává se 30 druhů

Ministr zdravotnictví a 1. místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek (vpravo) a někdejší kandidát na ministra pro vědu, výzkum a inovace Pavel Tuleja. (30. dubna 2024) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) řeší desítky případů, kdy výrobce porušuje novou povinnost hlásit dodávky léčiv, těm přitom hrozí až 20 milionů korun pokuta. Nová povinnost se týká novely, která platí od 1. června a má za cíl zvýšit ochranu pacientů před výpadkem dodávek. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) novela funguje zatím dobře.
  12:25aktualizováno  13:19

Někteří lékárníci ale upozorňují právě na problémy s hlášením výpadků léků na poslední chvíli. „Některé léky, které historicky v České republice používáme, už se mohly přestat vyrábět nebo jsou dlouhodobě nedostupné, takže je možné, že je tu jen nový lék, třeba i se stejnou účinnou látkou, pouze s jiným názvem,“ reaguje na problémy Válek.

Novela, která platí od července, dává výrobcům povinnost dodávat do ČR lék ještě měsíc či dva poté, co vyhlásí přerušení výroby a dodávek do země. U léků, které SÚKL označí jako omezeně dostupné, musí distributoři a lékárny své zásoby hlásit. Lékaři se tak dozvědí, zda a kde je lék skladem. V posledních dvou měsících tuto povinnost SÚKL stanovil u zhruba tří desítek léků.

Pacienti pak mohou použít aplikaci eRecept, aby nahlédli na dostupnost těchto léků. „Zobrazí se jim dvacet nejbližších lékáren a informace, zda tam lék byl ke včerejšímu dni k dispozici,“ vysvětlil ředitel SÚKL Tomáš Boráň.

Podle výrobců ale okamžitým výpadkům zabránit zcela nelze a počítá s nimi i česká legislativa. „Žádný právní předpis nedokáže odstranit výpadky léků, na což jsme opakovaně upozorňovali. Výpadky mají vždy objektivní důvod a logicky nelze říct, že má kdokoliv stoprocentní kontrolu nad situací v horizontu příštích dvou a více měsíců,“ sdělil ČTK výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel.

„Výsledkem našeho snažení je, že výpadků léků v Evropě bylo za poslední měsíce nemalé množství a Českou republiku vlastně vůbec nepostihly,“ řekl na páteční tiskové konferenci Válek. Podle dat SÚKL bylo v roce 2022 hlášeno téměř čtyři tisíce případů přerušení dodávek za rok, loni to bylo okolo pěti tisíc a letos pouze za první pololetí necelé tři tisíce.

Podle Boráně SÚKL eviduje desítky případů nehlášení dodávek od dodavatelů, které právě řeší. „Zároveň jsme v kontaktu s odbornými společnostmi a Českou lékarnickou komorou a podněty se pravidelně zabýváme,“ říká.

U léků, které nejsou snadno nahraditelné, podle Válka odborné společnosti lékařů informují své členy, jaká léčiva mohou místo těch, které na trhu chybí, předepisovat. U některých léků také MZd omezilo, na jaké diagnózy se mohou předepisovat. Například u nedostatkového léku na cukrovku zakázalo jejich využívání pro léčbu obezity.

Výrobci léků mají nově povinnost držet zásobu na měsíc až dva v případě, že dodávky do ČR přeruší. Například Německo má ale tuto povinnost na šest měsíců. ČR v červnu tuto otázku otevřelo na jednání ministrů zdravotnictví EU. Evropská komise podle ředitelky odboru mezinárodních věcí a Evropské unie ministerstva zdravotnictví Kateřiny Baťhové plány jednotlivých zemí na řešení nedostupnosti léků zanalyzuje a v září představí doporučení pro členské země. Nemá ale podle ní pravomoc do jejich národní lékové legislativy zasahovat.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka jde o zcela zásadní krok k tomu, aby si jednotlivé státy vzájemně nezpůsobovaly nedostatek léčiv. „Pokračujeme v práci s jediným cílem – aby byl v celé Evropě dostatek léků. To lze zajistit pouze společnými řešeními, na kterých Evropská unie s naší účastí pracuje,“ říká.

15. listopadu 2023

Autor:

Podzim bez nachlazení? Rozdáváme ImuBerin na podporu imunity ZDARMA
Podzim bez nachlazení? Rozdáváme ImuBerin na podporu imunity ZDARMA

Návrat do školy či práce, spojený s výkyvy teplot, může oslabit náš organismus. Ale co kdyby to letos bylo jiné? Zapojte se do testování a...