Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Léky nedodá ani poslední velkodistributor

Léky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky | foto: reproLNLidovky.cz

PRAHA Společnost Pharmos zastaví k 1. březnu dodávky léků do tří fakultních nemocnic. Rozhodla se tak údajně kvůli podezření z korupce při uzavírání smluv o dodávkách.

Navíc dluh nemocnic, kvůli němuž distributoři léky přestali před deseti dny dodávat, je podle firmy trojnásobný. Představitelé Pharmosu o tom informovali premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD).

Čtyři distributoři přestali Thomayerově nemocnici, Bulovce a brněnské "svaté Anně" dodávat léky kvůli tomu, že jim měly dlužit 400 milionů korun. Dodávky 20. února obnovil jen Pharmos poté, co premiér slíbil, že stát dluh srovná.

Tyto nemocnice podle firmy k 22. únoru dlužily ve skutečnosti 1,2 miliardy korun. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR ke konci roku 2004 měly dodavatelům za zdravotnické prostředky, léčiva a služby uhradit dohromady přes 1,88 miliardy korun. Kdyby nyní splácely dluh jen vybraným firmám, upřednostnily by podle Pharmosu věřitele a jednaly by nezákonně.

Podle vedení Pharmosu ministr zdravotnictví David Rath o dluhu nemocnic Paroubka buď "záměrně mystifikoval", nebo nemá informace o hospodaření fakultních nemocnic, které přitom ministerstvo řídí. Podle představitelů firmy by bylo možné obnovit dodávky léků až tehdy, pokud by vláda na splacení dluhů za nemocnice uvolnila tuto částku. O poskytování léků chce firma navíc jednat jen s "takovým vedením ministerstva, které zajistí korektní jednání" a nekorupční postup.

Firma podá trestní oznámení
Pharmos se nyní totiž chystá podat trestní oznámení kvůli přijímání úplatku, podplácení a nepřímému úplatkářství. "Jsme doslova nuceni podat návrh trestního oznámení na neznámého pachatele s podezřením na možnost spáchání některého z trestných činů," uvedli představitelé firmy.

Korupce podle nich vyplývá ze smluv na dodávky léků nemocnicím, které firma 22. února obdržela. Návrhy dostala "od osoby, jež se na ministerstvu pohybovala s jistou samozřejmostí".

Představitelé společnosti dodali, že kvůli upřednostňování věřitele nemůže nyní navíc dodavatel přijmout platby za dodávky, pokud to nejsou úhrady nejstarší. "Jsme znepokojeni tím, že ministr zdravotnictví a jeho náměstci nepokládají závažné porušení zákona za mimořádnou situaci, naopak jsou schopni svým dosavadním jednáním zavést naši společnost do situace na hranici zákona nebo spíše již mimo zákon," napsal Paroubkovi Pharmos.

Rath: Nechápu, mohla to být past
"Nejdůležitější léky, které zachraňují život, by měla zajistit třem fakultním nemocnicím firma Stylmed H.," řekl Rath. Zároveň uvedl, že nerozumí postupu ani obvinění společnosti Pharmos. Ministr se chce se zástupci Pharmosu sejít a vyjasnit si to.

Nevyloučil, že původní slib firmy dodávat léky byl od začátku pastí, která měla sklapnout právě dnes, kdy zdravotníci organizují demonstraci proti politice ministerstva.

V tuto chvíli tak ve hře zůstal opět jen Stylmed H, který je ale menší firmou než velkodistributoři. Podle Ratha tak může s dodávkami léků do uvedených nemocnic nastat problém a důležité je zajistit od 1. března aspoň léky, které zachraňují život. "To by ten Stylmed H měl umět, jak tvrdil, zajistit," dodal Rath. Stylmed H měl zatím zhruba dvě procenta trhu s léky.

Paroubek řekl, že doporučil Rathovi, aby i on podal kvůli podezření z korupce trestní oznámení. Policie by podle jeho názoru měla odhalit, kdo lže, ať je to Pharmos, nebo úředník ministerstva. O přesné výši dluhu, který u velkodistributorů nemocnice mají, Paroubek podle svých slov není informován. Celkové závazky podle něj činí dvě miliardy včetně zdravotnického materiálu. Celou kauzu považuje za politický útok na ministra a svou vládu.

Navíc Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) by měl v pondělí rozhodnout, zda zahájí správní řízení s velkodistributory léčiv. Jejich zástupci dnes na úřadu vysvětlovali situaci kolem přerušení dodávek lék. "Existuje podezření z kartelové dohody mezi distributory," řekl předseda ÚOHS Martin Pecina.

Z kartelové dohody podezřívá distributory Rath, jenž chtěl proto antimonopolní úřad požádat, aby se případem zabýval. Podle Mezinárodní asociace farmaceutických společností však zavání porušením pravidel hospodářské soutěže i Rathův výběr jediného nového dodavatele léků.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Testování na covid-19 (archivní snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Testování na covid-19 (archivní snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Testování na covid-19 (archivní snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...