2. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sestry v nemocnici dávaly kolegyni tajně do kávy léky. Úřad nikoho nepotrestal

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Nejstarší budova areálu děčínské nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejstarší budova areálu děčínské nemocnice. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

DĚČÍN/PRAHA Policie uzavřela případ možné šikany mezi zdravotními sestrami v děčínské nemocnici. Ve špitále se odehrály dva incidenty, po nichž jedné ze sester nasypaly kolegyně do kávy léky. Důvodem měly být silné osobní antipatie. Kriminalisté během rozkrývaní kauzy zjistili, že by mohlo jít o přestupek. Případ tak postoupili k vyřízení děčínskému magistrátu.

Jak ho úřad vypořádal, nechce oficiálně komentovat. Případ ale podle zjištění serveru Lidovky.cz odložil.

„Policisty bylo provedeno prověřování, v obou případech se jednalo o podání léku do kávy zdravotnickému personálu nemocnice,“ potvrdila zjištění serveru Lidovky.cz děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová. Podle nashromážděných poznatků kriminalisty se mohly sestry proti své kolegyni provinit přestupkem proti občanskému soužití, proto policisté případ nechali dotáhnout úředníky z děčínského magistrátu.

‚S děvčaty jsme to probíraly‘

Na vyhrocené vztahy na oddělení interny děčínského špitálu mezi zdravotnickým personálem upozornil server Lidovky.cz letos v dubnu. Na základě svědectví čtyř sester zjistil, že se vůči sobě dlouhodobě vymezují dvě skupiny zaměstnankyň. Výsledkem prakticky nefunkčních osobních vztahů na pracovišti byly dva zlomyslné žerty, jejichž cílem se stala jedna a ta samá sestra. První incident se odehrál loni v květnu, druhý na podzim. Za podáním léků do kávy měly podle informací serveru Lidovky.cz stát různé zdravotnice.

„Mohu vám k tomu říct, že jsme to opravdu řešily. Měly jsme s děvčaty schůzky, na tom oddělení jsme to probíraly,“ sdělila už dříve serveru Lidovky.cz hlavní sestra nemocnice v Děčíně Danuše Tomášková. Oběť nevraživosti sester po první příhodě na několik hodin usnula, v kávě totiž podle všeho měla tlumící léky. Podruhé skončil v jejím šálku údajně furon, což je lék na odvodnění organismu. Druhý incident se obešel bez následků.

Magistrát nikoho nepotrestal

Terčem se pětapadesátiletá žena stala kvůli své práci. Některé z kolegyň přitom vyzdvihují její pečlivost, přátelskou povahu a odbornou zdatnost. Ale protože občas byla ve výkonu práce pomalejší, některé akutní případy musely převzít její kolegyně. To mohlo některým z nich vadit. „Ona je pomalá, ale svou práci si udělá, občas ji musí člověk popohnat, ale to není důvod, aby jí takovým způsobem někdo ubližoval,“ sdělila serveru Lidovky.cz pod zárukou anonymity jedna ze sester.

„Z policejního prověřování vyšly najevo skutečnosti, které naplnily skutkovou podstatu přestupků, nikoliv trestného činu,“ přiblížila nyní mluvčí Trypesová, jak policie léky v kávě vyhodnotila. Vyřizovat přestupky náleží do kompetencí příslušného městského úřadu, v tomto případě jde o děčínský magistrát. Jak s podnětem od policie úředníci naložili, nechtějí oficiálně prozradit.

Krajská zdravotní je firma, která spravuje pět největších nemocnic v Ústeckém...
Petr Fiala působil také roky v představenstvu Krajské zdravotní.

„Je mi líto, ale k případu se nebudeme vyjadřovat,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí města Markéta Lakomá. Zda se na děčínské interně odehrály přestupky proti občanskému soužití, není oficiálně jasné. V takovém případě by mohli úředníci rozdat pokuty. Důvod utajení případu mluvčí nevysvětlila. Serveru Lidovky.cz se však povedlo zjistit, že magistrát nikoho nepotrestal. Podle úředníků totiž nebyly poznatky od vyšetřovatelů natolik přesvědčivé, aby za incidenty bylo možné někoho popotahovat.

‚Případ jsme nebagatelizovali‘

Nemocnice spadá pod firmu Krajská zdravotní, jíž vlastní krajská samospráva a která spravuje pět největších špitálů v regionu. Krajská zdravotní (KZ) se o závěrech policie dozvěděla od serveru Lidovky.cz. Postavila se k nim zdrženlivě. „Vyhodnocení případu policií jako přestupek není Krajské zdravotní známo, v tomto ohledu se nemůže vyjádřit,“ sdělila právnička KZ Kateřina Rothová. Upozornila však, že předání věci úředníkům ještě neznamená potvrzení protiprávního jednání. Rozhodnutí magistrátu jí v důsledku dává z pravdu.

Podle některých sester se snažilo vedení špitálu oba případy možné šikany bagatelizovat, serveru Lidovky.cz to několik z nich potvrdilo. V prvním případě dokonce vedení firmy mluvilo o tom, že dotyčná sestra byla jen dehydratovaná. KZ však podle svých slov situaci na interně nikterak nepodcenilo. „Krajská zdravotní bezvýhradně odmítá tvrzení o bagatelizaci či utajení incidentů Krajskou zdravotní, když právě Krajská zdravotní iniciovala zahájení prověřování věci policií,“ zdůraznila právnička.

KZ se naopak podle svého vyjádření snažila napětí na interně děčínské nemocnice rozptýlit několika opatřeními, jeho povahu ale nepřiblížila. V dubnu hlavní sestra Tomášková nicméně skutečně mluvila o tom, že vzduch na oddělení se zčásti pročistil. Jak se má situace dnes, už však nechtěla rozvádět. „Ne, ne, ne, přes tiskové vás poprosím,“ odkázala server Lidovky.cz na mediální oddělení společnosti.

  • 12Diskuse
Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky