Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Léky, vykopávky... a detektivky

Česko

120 let Agathy Christie – Svět si připomíná kulaté výročí narození slavné spisovatelky

„Na myšlenku napsat detektivku jsem poprvé připadla v době, kdy jsem pracovala ve výdejně léků,“ vzpomínala ve svém životopise britská autorka detektivek Agatha Christie.

TORQUAY/PRAHA Nejznámější osobnost britského městečka Torquay? Zcela nepochybně spisovatelka Agatha Christie. Letos se toto přímořské letovisko mění v jednu velkou detektivní kancelář – slaví zde totiž 120. výročí narození této slavné obyvatelky, které připadá na dnešní den.

Milovníci jejích příběhů s detektivní zápletkou si vyzkouší, jaké to je řešit případ detektiva Hercula Poirota, hlavního hrdiny děl Christie, či ochutnají „smrtící“ koláč slečny Marplové, která je další známou postavou z detektivek Agathy Christie. Počátky její hvězdné kariéry přitom rozhodně nevypadaly příliš slibně. Původně si jen krátila dlouhou chvíli v době, kdy byl její manžel ve válce. O její prvotinu nejdříve nakladatelé neměli zájem. Nakonec zaujala nakladatele Johna Lanea a v roce 1920 vyšel první text Záhada na zámku Styles. Na trhák to však nevypadalo. Průlom nastal v roce 1926, kdy čtenářům poprvé představila detektiva Hercula Poirota, a to v knize Vražda Rogera Ackroyda. Od té doby jsou její knihy stálými bestsellery. Napsala celkem 80 románů a i dnes se každý rok prodají miliony výtisků.

Život jako detektivka Samotný příběh slavné autorky detektivek by možná vydal na detektivní román. Agatha Mary Clarissa Millerová se narodila 15. září 1890 v britském Ashfieldu. Poklidný život středostavovské rodiny narušila smrt Agathina otce. Její matka musela začít pronajímat rodinné sídlo Ashfield, aby uživila své tři děti. Navzdory tomu se mohla Agatha vypravit na studia do Paříže, kde se zajímala o zpěv a uvažovala o profesionální kariéře zpěvačky.

Mladá slečna Millerová o nápadníky rozhodně neměla nouzi. Problém spíš byl, koho si vybrat. V roce 1913 potkala na večírku Archibalda Christieho a byla to láska na první pohled. Světácký mladík Archie si slečnu Millerovou vzal na Štědrý den téhož roku. O dva dny později byl povolán do armády. Agatha se přihlásila jako dobrovolnice do místní nemocniční lékárny. Právě prostředí nemocnice a znalost užití léků posloužily Agatě jako předloha pro většinu jejích textů. Po návratu Archieho se usadili v Londýně. V roce 1919 se jim narodila dcera Rosalind, rodinná idyla však netrvala dlouho.

Archie si našel milenku a požádal o rozvod. Agatha ve snaze uniknout z nelehké situace jednoho dne na 11 dní zmizela – a dodnes nikdo nezjistil kam. Po rozvodu v roce 1928 odjela Christie na Střední východ, kde navštívila archeologické naleziště starověkého města Ur. Zde se seznámila se svým budoucím manželem Maxem Mallowanem. Vzali se v září 1930 a žili spolu čtyřicet šest let.

Agatha však rozhodně netrávila čas jen u psacího stolu. Díky svému manželovi se zajímala o archeologii. Stala se aktivní členkou jeho archeologického týmu a díky tomu hodně cestovala. Exotické země jí učarovaly a staly se inspirací pro její detektivní příběhy (Smrt na Nilu, Vražda v Mezopotámii nebo Sešli se v Bagdádu). Své příběhy dokonale promýšlela, rozkreslovala si jednotlivé fáze příběhů i do nejmenších detailů.

Kromě zájmu o cestování milovala také nejrůznější sporty. Už v mládí si oblíbila plavání nebo jízdu na kolečkových bruslích. Vnuk Agathy Christie Mathew Prichard dodnes vzpomíná na čas, který trávil s aktivní babičkou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!