MOSKVA/PRAHA „Lenin bez retuše“ nese název výstava, která byla včera otevřena v rodišti vůdce světového proletariátu, v ruském Uljanovsku. U příležitosti nedožitých 140. narozenin Vladimira Iljiče byly zveřejněny výsledky genealogického výzkumu rodiny Uljanovových (jak znělo pravé jméno Lenina). Vědci zatím došli do 17. století a mezi příbuznými našli Švédy, Němce i Židy. Vědecká pracovnice Leninova muzea Olga Šaljova potvrdila, že jeden z jeho předků se oženil s dívkou z rodu Čajkovských. Tak se stali později dva slavní muži – Vladimir Iljič a Petr Iljič – vzdálenými příbuznými.
Leninův rodokmen ale poukázal i na další zajímavé rodinné souvislosti. Například několik jeho příbuzných bylo významnými státními funkcionáři, strýc jeho matky Karl Grosschofp byl náměstkem ředitele oddělení zahraničního obchodu ministerstva financí carského Ruska. Německá větev rodu, ze kterého pocházel Lenin, se dočkala ještě větší slávy. Pochází z ní totiž i bývalý německý prezident Richard von Weizsacker. Doposud tajné archivy byly otevřeny teprve nedávno, takže podle vědců vyjdou na povrch ještě hodně zajímavé příbuzenské svazky. Vzhledem k dosavadním zjištěním je třeba mít se na pozoru – příbuzný s Leninem může být prakticky každý z nás.
Že duch V. I. Lenina stále „žije“, dokládá i včerejší kladení květin u mauzolea na moskevském Rudém náměstí, kde je doposud vystaveno jeho tělo, komunisty. Jak upozorňuje známý ruský satirik Viktor Šenderovič, Lenin, jehož památníky jsou po celé zemi, „rozpoutal občanskou válku a má na svědomí nejméně tři miliony životů“. „Nelze žít pod portréty vrahů. Má to špatný vliv na naše děti,“ řekl satirik.
O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN