Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Lenky si na olympiádu věří

Česko

Jachtařky Šmídová a Mrzílková tvrdí, že v Pekingu si mohou dojet i pro medaili

PRAHA Na své třetí a s největší pravděpodobností poslední olympijské hry v životě se chystá jachtařka Lenka Šmídová.

Zatímco v Aténách si dojela před čtyřmi roky pro stříbrnou medaili ve třídě Evropa sama, v Číně se v létě bude o přízeň boha moří Poseidona ucházet ve třídě 470. společně s Lenkou Mrzílkovou. Právě s ní si na poslední možnou chvíli, při mistrovství světa v Melbourne, zajistila účast v Pekingu.

Přestože obě Lenky spolu brázdí mořské vlny velmi krátkou dobu, olympijské plány spřádají docela odvážné. Připouští dokonce, že by si troufly i na atak stupňů vítězů. Ještě vypilovat jízdu na zadní vítr „V Číně se může stát úplně všechno,“ říká Šmídová. „Vzhledem ke své krátké spolupráci momentálně patříme spíše mezi papírové outsiderky, na olympiádě však můžeme jen překvapit. Především v jízdě proti větru už jsme hodně rychlé, a když v příštích měsících vypilujeme i jízdu na zadní vítr, nemuselo by to vypadat vůbec špatně...“

Mrzílková se stala sice již třetí kosatnicí po boku Šmídové v krátké době, nicméně docela rychle našla se zkušenější partnerkou společnou řeč.

„S Lenkou se známe od malička, potkávaly jsme se v Neratovicích ve stejném klubu,“ připomíná Šmídová. „Na lodi spolu komunikujeme jen heslovitě, občas ale padne i ostřejší slovo. Tedy, aby bylo jasno, ne na adresu té druhé...“

Mrzílková připouští, že zprvu k mnohem slavnější Šmídové vzhlížela s jistou úctou.

„Ze začátku mě určitý respekt vůči Lence skutečně trochu brzdil,“ přiznává Mrzílková. „Bála jsem se nahlas říkat, co bych udělala či ne. Časem jsem si ale zvykla a začaly jsme snad komunikovat normálně.“

„Teď už Lenka bez problémů povídá, co by udělala a co ne, což je jen ku prospěchu věci,“ potvrzuje Šmídová slova Mrzílkové.

Vzhledem k faktu, že v Číně s největší pravděpodobností nebude při olympijských závodech foukat vítr, obě jachtařky musí mít co nejnižší váhu, aby loď po hladině letěla co nejrychleji.

„Na kormidelnici jsem poměrně vysoká,“ přemítá Šmídová. „Konkurentky mají asi tak 55 kilogramů, což je váha, na kterou se ale asi nedostanu. Tak dvě tři kila bych ale ráda shodila,“ plánuje Šmídová. „Sice to bude trochu na úkor síly, ale když tam nebude foukat, tak svaly stejně ani nebudou zapotřebí,“ usmívá se. „Spíše pevné nervy...“

Žádnou drastickou dietu ale Šmídová neplánuje: „Začnu jen trochu víc běhat a snížím příjem kalorií. Nevidím v tom problém.“

Do dějiště olympijských her se Šmídová s Mrzílkovou do srpna chystají dvakrát. Poprvé v květnu na dvoutýdenní kemp a podruhé v červenci na zkušební regatu, na níž se představí patnáct vybraných lodí.

Termín načasovaly tak, aby podmínky pokud možno co nejvíce odpovídaly těm, které prožijí při hrách. „Jde nám především o to, aby se zejména tok vody a síla i směr proudu co nejvíc přiblížily tomu, co zažijeme při olympiádě,“ vysvětluje Šmídová.

„Nervozitu zatím žádnou necítím,“ říká Šmídová. „Nejlepší by bylo, kdybychom si olympiádu především náležitě užily.“

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...