25. května 2012 14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úředník: Chtěl jsem nahrát korupci politiků, policie mi štěnici nedala

Leo Steiner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leo Steiner | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM Na dotačním úřadu Severozápad pracoval Leo Steiner pouhé tři měsíce. To, co tam viděl, ho ale zděsilo. Kontaktoval proto policii s podezřením na tunelování evropských fondů. Politiky si chtěl nahrát přímo při 'parcelování' peněz, jenže odposlechové zařízení od policie nedostal.

Své působení v úřadě zakončil Steiner tvrdou kritikou. Ve čtvrtek oznámil novinářům, že policii předal všechny důkazy a očekává, že vše skončí obviněním konkrétních lidí.

„Účastnil jsem se jednání, která bych definoval jako tajná. Po nich následovalo mé osobní zděšení. Ihned jsem proto informoval policii a nabízel jsem jim, jestli není zájem mě vybavit nahrávacím zařízením, abych mohl získat důkazní materiál,“ řekl serveru Lidovky.cz Steiner.

Jak se parcelovaly peníze pro politiky?

Čtěte celý rozhovor, který najdete na Lidovky.cz odpoledne.

„Na policii mi řekli, že to prověří, že to není tak jednoduché a že o tom sami nerozhodují. Nakonec se žádné nahrávání neuskutečnilo,“ vysvětluje úředník.

'Bylo jasné, kdo penízky dostane'

Krajský předseda KDU-ČSL Steiner na úřadě působil necelé tři měsíce. Odešel na konci zkušební doby po projevu na zasedání monitorovacího výboru, kde obvinil úřad z klientelismu a korupce. Tu samou prezentaci pustil ve čtvrtek i novinářům. Popisuje v ní, jakým způsobem se rozdělovaly dotace mezi oba kraje.

ČTĚTE VÍCE:

Podle něj ovládl rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji politický kartel. „Byl jsem svědkem toho, že když se vyhlašovaly výzvy, bylo jasné, kdo ty penízky dostane,“ řekl Steiner agentuře ČTK. V obou krajích se rozděluje na evropských dotacích dohromady asi 19 miliard korun.

Ředitel dotačního úřadu Pavel Markvart (ODS) jeho kritiku odmítá. „Ta jeho prohlášení se v naprosté většině nezakládají na pravdě, nejspíš jde o politické důvody a snahu pošpinit. Některé věci, které říkal, jsou úplně účelové, možná vedené tím, že se angažuje v nějakém hnutí,“ řekl ve středu Markvart.

mevMartin Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!