16. září 2012 13:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Heger: Doteď se nevedla diskuze, jaké tu máme darebáky

Ministr zdravotnictví Leoš Heger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Leoš Heger | foto: ČTK

PRAHA Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) považuje opatření zakazující prodej tvrdého alkoholu za zoufalý, ale potřebný krok. Otázka výroby a prodeje nebezpečného alkoholu byla podle něj dlouhá léta opomíjena a nynější tragická aféra by měla rozpoutat diskuzi o regulaci prodeje lihovin.

Podle Hegera se vlády i opozice v posledních letech soustředily na boj proti nelegálnímu hazardu a pašování cigaret, problematiku černého trhu s alkoholem ale neřešily. „Doteď se nevedla diskuze o tom, jaké tu máme darebáky, kteří pančují alkohol,“ řekl ministr v pořadu Partie na Primě.

A podobné hlasy se objevují i mezi odborníky. „Regulace prodeje alkoholu, jakožto nebezpečné návykové látky, je politiky dlouhodobě opomíjena, i když nás k tomu vyzývá  Světová zdravotnická organizace,“ řekl serveru Lidovky.cz psychiatr Oldřich Vinař, který se zhoubnému vlivu alkoholu věnuje i ve svém vědeckém blogu.

„Panu Hegerovi nezávidím, zákaz je zřejmě nutným řešením. Ministerstva a celní správa by se měly konečně dohodnout na vytvoření úřadu, který by prodej alkoholu účinně kontroloval,“ dodává Vinař.

Ministr Heger označuje současnou metanolovou aféru za katastrofu.„Ukázalo se, že daleko větším problémem než pašování cigaret je nekontrolovaný prodej nebezpečného alkoholu,“ řekl Heger. 

ČTĚTE TAKÉ:

Heger hodlá prosazovat zvýšení spotřební daně na alkohol. Jeho ceny totiž podle něj rostly v porovnání s cigaretami podstatně méně. „Máme z toho mezinárodní ostudu,“ řekl s odkazem na statistiky konzumace alkoholu. V nich se Česko pravidelně umisťuje na předních příčkách a alarmující jsou zejména údaje o pití alkoholu u dětí.

Jakékoliv další kroky by podle místopředsedkyně vlády Karolíny Peake (LIDEM) měly jít ruku v ruce právě s prevencí a osvětou, podobně jako v boji proti kouření. "Nechci být cynický, ale nejlepší kampaní proti alkoholismu je právě metanolová aféra," podotkl ministr Heger. 

Šéf poslanců opoziční ČSSD Jeroným Tejc vidí problém zejména v rezortu financí. „Nezaznamenal jsem žádné větší kroky k potírání černého trhu s alkoholem,“ řekl Tejc v pořadu na adresu Miroslava Kalouska (TOP 09).

Zákaz prodeje tvrdého alkoholu je podle něj správným krokem. Přišel podle něj ale až když bylo 16 obětí, což je prý z dnešního pohledu „možná pozdě“.

Dvacátá oběť

Další oběť metylalkoholu hlásí nemocnice v Přerově, kde v neděli kolem poledne zemřel třiašedesátiletý muž.

Nejnovější případy otravy hlásí nemocnice v Třinci. V neděli potvrdily expertizy otravu také u manželského páru v Opavě.

Manželé pili vodku, kterou prý před časem koupili v Polsku. ČTĚTE VÍCE

Prodej alkoholu by se měl omezit i podle Tejce. Navrhuje mimo jiné omezení maximálního balení, v němž mohou být lihoviny prodávány.

Zatímco nyní si lidé mohou koupit i šestilitrový barel, Tejc si myslí, že maximální balení by mělo být jeden nebo dva litry. Možností je podle něj také to, že by všichni prodejci lihovin včetně restaurací museli mít licenci.

Zákaz by se měl uvolňovat

Ministr Heger nyní hledá možnosti, jak částečnou prohibici zmírnit. Cestou by mohlo být například definování bezpečného alkoholu. „Otevřeli jsme diskusi, co bude dále. Začínáme hledat, jak to opatření omezit,“ uvedl šéf zdravotnictví. Uvedl také tři možnosti, v kterých by se zákaz mohl uvolnit.

„Díky počtu postižených se mohou zpřesňovat statistiky a dají pravděpodobnou možnost, že začneme to opatření omezovat z plošného na lokální nebo některé druhy alkoholu,“ míní ministr. Potřeba by bylo definovat mimo jiné to, jak přesně vypadají falešné kolky a etikety nebo, jak lidé poznají, že byly kolky použity opakovaně.

Další možností, je podle Hegera situace, kdy se přestanou objevovat další otrávení lidé nebo se policii podaří objevit zdroj a následně zmapovat a vyčistit distribuční síť.

mevMartin Nevyhoštěný
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!