Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lepší planý poplach než mikrospánek

Česko

Vyvinuli jsme metodu, jak poznat, že řidič začíná usínat, říká neurolog profesor Josef Faber z Dopravní fakulty ČVUT.

* LN Kdy a jak výzkum začal?

Přibližně před dvanácti lety můj kolega profesor Mirko Novák navrhl hledat příznaky mikrospánku pozorováním dějů v mozku. Prvními dobrovolníky byli strojvedoucí lokomotiv, kteří několik hodin sledovali na obrazovce železniční trať, a my jsme měřili elektrickou aktivitu mozku čili EEG.

* LN Co jste zjistili?

Dokud je člověk bdělý, převládají v jeho mozku alfa vlny. Jakmile začíná být ospalý, základní rytmus elektrických signálů se rozpadá a začínají převažovat pomalé vlny théta nebo delta. Lze tak velmi objektivně a rychle zjistit příznaky ospalosti, a to dokonce ještě dříve, než si člověk únavu subjektivně uvědomoval.

* LN Jak výzkum probíhal?

Dobrovolníci měli na hlavě nalepeno 19 elektrod pro snímání elektrické aktivity mozku, zároveň jsme sledovali také činnost srdce pomocí EKG. Únava se objektivně zjišťovala také měřením rychlosti reakce na zvukový signál. Po zaznění tónu museli dobrovolníci co nejrychleji stisknout tlačítko. V bdělém stavu jim to trvalo 200 až 400 milisekund, když byl člověk uvolněný, asi jako po dobrém obědě, prodloužila se doba na 400 až 800 milisekund, a kdo byl ospalý, tiskl tlačítko se zpožděním 800 až 1200 milisekund až do úplného usnutí. Postupně se zvětšoval jak počet lidí, tak jejich věkové rozpětí od studentů až po penzisty.

Pokračování na straně 30

Lepší planý poplach než mikrospánek

Dokončení ze strany 29

Obvykle to byly dvě skupiny, jedna nesměla před pokusem spát, druhá naopak musela.

* LN Jak by se měřil příchod mikrospánku v praxi? Řidič by měl na hlavě 19 elektrod?

Vytipovali jsme na lebce místo, kam stačí přiložit pouze jednu elektrodu. Na uchu by měl řidič klipsnu, něco jako náušnici, aby se uzavřel elektrický okruh. Změnu frekvenčních vln z alfa na théta nebo delta vyhodnocuje krabička velikosti mobilu. S elektrodou by mohla být spojena buď kablíkem, nebo bezdrátově systémem Bluetooth. Jakmile by třikrát po dvou vteřinách zjistil přístroj frekvence typické pro únavu, spustil by se v kabině alarm. Když klakson dvakrát třikrát zahouká, měl by řidič vzít varování na vědomí a odpočinout si, protože jinak hrozí havárie. Nyní „tiráci“ poznají únavu jen subjektivně podle svých pocitů, a to není příliš spolehlivé.

* LN A vaše zařízení je spolehlivé?

V mnoha případech by vyvolalo falešný poplach, protože křivka vlnění signalizující únavu je velice podobná křivce intenzivního myšlení. Podobné je také spektrum elektrických signálů. Ale lepší několik planých poplachů než havárie způsobená mikrospánkem.

* LN Co brání rozšíření přístroje?

Jenom to, že by řidiče elektroda obtěžovala. To byl jediný argument proti. Další překážkou je fakt, že výrobci požadovali jen velkou sérii, třeba 1000 kusů, ale na to nejsme na fakultě vybaveni. Myslím, že by se toho měly ujmout především pojišťovny, protože zařízení by snížilo počet nehod způsobených mikrospánkem. Škody jsou přece mnohdy statisícové.

* LN Jaké podmínky jsou příznivé pro usnutí?

Nadměrný komfort v kabině, odpérované sedadlo a teplo. Samozřejmě nelze řidiče o tyto podmínky připravit, právě proto by měli mít v kabině něco, co by je před usnutím varovalo.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...