Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Lesná si počká. Úřady mají čas

Česko

Revize památkových území má prověřit, jak k nim, a tím i k brněnské Lesné, bude stát dále přistupovat.

BRNO Ministerstvo kultury znovu odsunulo rozhodnutí o prohlášení brněnského sídliště Lesná za památkovou zónu. Původně jeho představitelé slibovali rozhodnutí na podzim letošního roku. Teď mluví nejdříve o roce příštím. Na výrok nemají žádný termín.

Nervózní jsou ale obyvatelé sídliště. Ochranu nenavrhli kvůli památkové hodnotě - chtějí, aby památkáři ochránili současné členění sídliště a neumožnili na něm další výstavbu. „Ostatní sídliště mají dvojnásobně hustou zástavbu, jsem schopen si představit, že se někdo pokusí vecpat mezi současné domy ještě další zástavbu,“ popsal jeden z obyvatel Pavel Fiala.

Mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar LN potvrdil, že posoudit návrhy a vypracovat řešení dostali za úkol pracovníci Národního památkového ústavu na příští rok. Podle něj se nyní zabývají revizí existujících památkově chráněných území. „Na území ČR se nalézá 40 městských a 61 vesnických památkových rezervací a dále 253 městských a 211 vesnických památkových zón,“ dodal. V některých si lidé stěžují - mají například komplikace při výměně oken či střech, týkají se jich i další omezení.

To je riziko, kterého se obávají i další obyvatelé Lesné, kterým iniciativa vadí. Dokonce i jeden ze spoluautorů konceptu Lesné Viktor Rudiš připomněl, že podoba sídliště je už nyní narušena, například úpravami podoby domů při rekonstrukcích balkonů a dalších částí. Bývalý náměstek primátora Martin Ander navrhl jako řešení urychlit přípravy regulačního plánu, který by vymezil další úpravy Lesné. Ten ale zatím má jen podobu návrhu. A Andera po volbách nahradil jiný náměstek - Ladislav Macek. Výměna prý ale neznamená změnu kurzu. „Práce na regulačním plánu kontinuálně pokračují,“ ujistil včera Macek. Ani on navíc nepatří k zastáncům výstavby za každou cenu. „Pokud by se mělo na Lesné stavět, pak určitě citlivě a s rozmyslem, žádné mnohapatrové domy, které by převyšovaly ty současné. Pokud stavět, pak citlivě a tak, aby i nové stavby zapadly do celkového rázu sídliště,“ doplnil.

Šance na prohlášení sídliště za památku ale může předznamenávat jiný výrok ministerstva. Odmítlo návrh památkově chránit nákupní centrum Obzor, jednu z nejzachovalejších částí sídliště.

„V polovině října jsme podali rozklad tohoto rozhodnutí, kde jsme upozornili především na rozpory mezi vyjádřeními odborných pracovišť a verdiktem ministerstva kultury. Rozkladem se nyní bude zabývat speciální komise,“ uvedl Martin Maleček ze sdružení Ježkova, které usiluje o ochranu sídliště.

***

BRNĚNSKÁ LESNÁ Nejpovedenější sídliště, tvrdí experti * Brněnské sídliště Lesná mělo vzor ve skandinávských obytných komplexech. Vyrostlo na konci 60. let na do té doby holé pláni nad areálem Královopolské strojírny a nad tratí Brno-Tišnov. * Pro první podobné sídliště v Brně si autoři vymohli změny stavěných a připravovaných typizovaných panelových domů, takže například nemají v přízemí byty. Navrhli také řidší zástavbu, zasazenou do zeleně soustředěné kolem centrální Rokle. * Byť vznikalo před více než 40 lety, mělo sídliště pro 15 tisíc lidí veškeré zázemí. Kromě dopravního napojení vznikla také obchodní centra, z nichž nejpůvodnější podobu má nyní Obzor. Režim později další podobně velkorysá sídliště odmítl, označení se stalo synonymem pro neestetická a šedivá seskupení panelových domů.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: