Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lesů máme akorát, ale chybí pestrost, říká krajinný ekolog

Les- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Les- ilustrační | foto: MAFRA: Slavomír Kubeš

PRAHA V Česku jsou místa, kam les historicky nepatří. Ale je jich málo, říká v rozhovoru Vladimír Mana, krajinný ekolog a přednášející na brněnské Masarykově univerzitě.

LN Třetinu území České republiky pokrývá les. Je to hodně, nebo málo?
Je to vyhovující stav odpovídající rozvoji hospodářství a přístupu člověka k území. V historii jsme sice měli výrazně menší zalesnění, díky plánům na obnovu lesa v dobách vlády Marie Terezie se ale plocha postupně podařila stabilizovat. Měli bychom měnit jen druhovou skladbu, aby obsahovala přirozenější, tedy různorodější zastoupení dřevin.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Stromy se ale objevily i tam, kam historicky nepatří. Třeba na Řípu...
Je strašně málo míst, pouze jedno procento území ČR, které označujeme jako přirozené bezlesí, kde by les historicky nikdy nebyl. Jsou to vrcholky skal či podmáčená území. Spíš se setkávám s tím, že kvalitní louky s druhovou pestrostí lidé neumí ekonomicky využít, a tak se objevují snahy znovu tam vysadit les. To je vždy na zvážení. Les druhové pestrosti rozhodně neprospěje.

LN Což ještě víc platí u monokulturního lesa.
Podstatné je, jaký typ lesa přirozeně na dané území patří. Chudé bučiny v Karpatech jsou sice monokultury, ale přirozené. Je však řada míst s monokulturami založenými uměle. To ochuzuje druhovou pestrost, takové porosty nejsou dobře odolné vůči kalamitním škůdcům. Je třeba dělat kroky ke změně jejich druhové skladby.

LN Takové porosty by mohly být odolnější?
Ano. Přijde-li kalamita, je to přirozený jev. Co bývá nepřirozené, je její rozsah. Mnohem větší problém je, když všechny stromy mají stejný věk. Jsou totiž i stejně náchylné. Když je les věkově různorodý, rozsah škod bývá menší.

LN K takovému stavu se chtějí dopracovat i ve Žďárských vrších. Je plán na obnažení skal dobrý?
Z pohledu pracovníka chráněné krajinné oblasti, byť jím už nejsem, se řeší jednak ochrana přírody, ale i atraktivita území. Kácení monokultur souvisí se snahou posledních dvaceti let pěstovat les tak, aby v něm byla přirozenější skladba dřevin. Což například v určitých nadmořských výškách rozhodně není smrková monokultura.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...