Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lesy ČR odmítly vydat lesy v okolí Broumova benediktinskému řádu

Česko

  8:11
PRAHA - Lesy v okolí broumovského kláštera bude dál spravovat stát. Státní společnost Lesy ČR totiž odmítla vrátit tři tisíce hektarů benediktinskému řádu, který o ně požádal v rámci církevních restitucí. A stejně bude zřejmě postupovat i Státní pozemkový úřad. Je to vůbec poprvé, kdy stát zarazil vydávání církevního majetku.

Broumovský klášter.

„Lesy odmítly řádu vydat majetek, my o tom teď budeme rozhodovat ve správním řízení. Když to zamítneme, může se řád obrátit na soud. A vypadá to, že jejich žádost nebude ani u nás úspěšná,“ řekl šéf pozemkového úřadu Petr Šťovíček.

ČTĚTE TAKÉ:

Právníci Lesů ČR odmítli vydat tisíce hektarů, které mají miliardovou hodnotu, protože jsou přesvědčeni, že konfiskace majetku řádu proběhla ještě před únorem 1948 na základě takzvaných Benešových dekretů. Vyplývá to z dokumentu, který mají LN k dispozici. Aby se Státní pozemkový úřad rozhodl přehodnotit svůj dosavadní názor – tedy majetek řádu nevydávat a nechat rozhodnout nezávislý soud–musel by se podle Šťovíčka objevit nějaký zcela zásadní důkaz o tom, že ke konfiskaci došlo později.
Samotné benediktiny rozhodnutí z konce prosince loňského roku pobouřilo. „Výzvu odmítli bez odůvodnění, z čeho tak soudí. Mají vyznačenou úmyslnou těžbu pro rok 2014. Prodlužují to, aby si ještě z majetku, zatím bez pána, užili. Nejlépe do vlastní kapsy,“ vysvětlila právnička řádu Alena Štumpfová.

Další postup je podle ní jasný: na přelomu ledna a února chce pozemkovému úřadu doručit návrhy na vydání správního rozhodnutí. Apokud je úřad zamítne (jak naznačuje jeho ředitel), půjdou benediktini až k soudu.

Mohlo by vás zajímat