Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lesy na Moravě zasáhly rozsáhlé požáry

Česko

  16:35aktualizováno  17:44
LOMNICE - Dva rozsáhlé lesní požáry likvidují na jižní Moravě desítky hasičů. První zachvátil porost nedaleko Lomnice u Tišnova na Brněnsku. Zasahuje tam 14 hasičských jednotek.

Požár drážní budovy v těsném sousedství pražského autobusového nádraží na Florenci si vyžádal devět mrtvých foto: ČTK

Dva rozsáhlé lesní požáry likvidují na jižní Moravě desítky hasičů. První zachvátil porost nedaleko Lomnice u Tišnova na Brněnsku. Zasahuje tam 14 hasičských jednotek. Osm se snaží uhasit požár ve vojenském prostoru Březina u Vyškova. Řekl to mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Jak požáry vznikly, ukáže až vyšetřování. Mohou být výsledkem suchého a teplého počasí. Oheň se rychle na obou místech šířil kvůli silnému větru, uvedl mluvčí. Krátce před 17:00 dostali hasiči plameny na obou místech pod kontrolu tak, aby se dále nešířily. Jejich likvidace ale potrvá hodiny.

Přibližná místa požárů

Přibližná místa požárů

Vážnější je situace v Lomnici u Tišnova. Oheň zachvátil asi dva hektary. Musel tam být vyhlášen třetí, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu. Hasiči si přivolali na pomoc hasičský letoun, který na hořící stromy shazuje vodu. Čerpá ji v Brně.

Podle hasičů je možné, že požár u Lomnice způsobila munice z druhé světové války. Lesní letní požáry jsou v této oblasti poměrně časté. Sovětská armáda tam totiž po druhé světové válce velmi neodborně likvidovala vojenskou munici. Navezla ji na hromady a ty odpálila. Výbuchy nezničily vše. Do okolí byly rozptýleny stovky fosforových střel pro noční použití.

Varování od meteorologové

Při vyšších teplotách se fosfor zažehne a vzniká lesní požár. U Vyškova hoří asi hektar. Jde o vojenský areál, který je pro veřejnost uzavřen. "Ve vojenských prostorech nejsou požáry neobvyklé, zejména za suchého počasí po střelbách, což bude pravděpodobně příčina i nyní.

Vzhledem k tomu, že jde o požár louky, jsou vzniklé škody nulové," řekl Jan Pejšek z ministerstva obrany. Meteorologové dnes vydali varování pro jižní Moravu. Upozornili, že v nadcházejících dnech bude v oblasti suché, teplé a větrné počasí, v němž hrozí rychlé šíření ohně ve volné přírodě. Tím vzniká vysoké nebezpečí požárů.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Mohlo by vás zajímat