Diskuse k článku: ‚Letadlem už nikam, chráním klima.’ Příběhy protestujících studentů

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 142
  • Poslední: 19.6. 2019 19:08
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Jiří_K 19.6.2019 19:08

Ach tak, studentíky trápí emise produkované v EU. https://vtm.zive.cz/clanky/luxusni-vyletni-lode-produkuji-do-ovzdusi-10-vice-skodlivin-nez-vsechna-auta-v-evrope/sc-870-a-198923/default.aspx

J. Dřevojan 19.6.2019 9:32

Když nepoletí oni, tak poletí jiní. Sice Brusel tlačí na snižování zplodin osobní a nákladní dopravy, zatímco letecká a námořní doprava byla vyjmuta z Kjótského protokolu o snižování emisí.

Takové ty výkřiky jako "nepoletím letadlem, nebo nebudu mít děti pro záchranu planety" jsou teď hrozně populární.

J. Vintr 18.6.2019 2:11

Problém je, že když budou lidé méně spotřebovávat, tak spousta lidí přijde o práci. Když přijdou lidé o práci, budou zase méně nakupovat atd. Čili přijde krize jako prase.

J. Šejnoha 6.6.2019 16:11

Na to tedy přišli brzy, že létání produkuje extrémní množství CO2.

Jsou bystří jako retardovaná klimatická Gerta.

M. Pechar 10.6.2019 21:06

Ona není retardovaná. Asperger nesouvisí s inteligencí. Nicméně se nechala zneužít a mnoho ***píp***ům to vyhovuje. Mají svatou Grétu.

M. Pechar 10.6.2019 22:31

Souhlas až na tu Gretu. Asperger není retardace. Takto bylo postiženo mnoho lidí, kteří vykonali bezpočet dobrého:

http://www.aspen.estranky.cz/clanky/zname-osobnosti-s-aspergerovym-syndromem.html

Greta je imho postižená a zneužitá. Možná se ráda nechá zneužít, ale není retardovaná. To je jiná diagnóza.

Z. Paldus 5.6.2019 15:58

V rámci ekologie by bylo nejlepší srotit se do tlup, obsadit jeskyně a vymyslet mamuta. Tlupy by mohly mezi sebou nevražit, pobíjet se a pojídat. A ekologie by byla zachráněna.

Z. Paldus 5.6.2019 16:14

Jenže má to háček. Neboť by se za čas našel šikula a přemyšlel by jak ostatní přimět k tomu, aby mu sloužili a prvním zablesknutím při bouřce by prohlásil bůh sa na nás zlobí a proto modleme se a já se pokusím ho usmířit. Zato mně musíte sloužit. A šlo by to tak dál, až by jiný šikula vymyslel ebonitovou tyč a liščí ohon a výsledkem byla síla zvaná elektřina. V té chvíli ale začíná dostávat ekologie na zadnici, neboť pokrok nezastavíš.

T. Hraj 3.6.2019 15:10

Ach ti zlí majitelé uhelných elektráren. Jde jim pouze o zisk. A co z toho máme my ostatní? Akorát levnou elektřinu, nic víc. Kdybychom měli pouze tu obnovitelnou, to by se nám žilo! Je sice mnohem dražší, ale alespoň by se od nás ty ošklivé průmyslové podniky rychle odstěhovaly někam pryč. Třeba do Asie (tam vypouštění CO2 nemá, jak známo, žádný negativní efekt na globální klima).

J. Vrzal 3.6.2019 9:40

Neskutecne. Mladi lide bez spetky soudnosti. Se nedivim, ze na nich vzdy stavi totalitni rezimy.

K. Nakobyl 3.6.2019 6:21

Valná část politiků se více zabývá ekonomickým růstem než rozvojem ekologie. - u nás se většina politiků zabývá tím jak zlikvidovat Babiše

J. Kovaříček 2.6.2019 13:09

Švédové jsou na tom dobře, oni na dovolenou do Afriky létat nemusí, Afrika totiž přichází za nimi.

I tady v Austrálii začali školáci v pátek stávkovat. A ono to funguje! náhle se ochladilo a na horách předčasně napadl sníh. Takže problém s klimatickou změnou je konečně vyřešen! Možná ale budou musit školáci stávkovat více dnů v týdnu, abychom si byli jisti tou radostnou budoucností. A není to na tom světě špatné, kvalita některých věcí se lepší, třeba lidské blbosti.

T. Hraj 3.6.2019 15:15

To je všechno hezké, pane Kovříčku, ale zapoměl jste na to hlavní. Na zlepšení klimatu mají, jak známo, největší vliv peníze. Není sice jasné za co se mají utratit, ale to nám snad nebrání určit obětní částku, ne. Co takhle 100 mld USD/r (jak zaznělo v Paříži). To je myslím taková pěkná kulatá částka.

V. Církva 28.5.2019 21:19

Tak nejlepší jsou extrémy. bydlet ve squatech, které postavili jiní, nejíst maso a kupovat si ošuntělé šaty a pak léčit svrab za státní peníze. A hlavně se v pátek neučit.

Už vidím jak to v Číně a Japonsku následují. Neučí se, nepracují a demonstrují. Anebo napopak? Pracují zvelebují svoji zemi a tak postupně. dochází k ekologičtějším metodám a způsobům života.

Nic proti, ekologie není nikdy dost, ale tady se Gréta posedla CO2 a globálním oteplováním, místo aby se řešili pesticidy ukládané v půdě a sáčky...

S masem nejde ani tak o ekologii. Jedlo se v Evropě tisíce let a ekologie se nezhroutila tak jak to že najednou způsobuje super znečištění. Pokud ale někdo omezuje spotřebu masa, je to vůči zvířatům v pořádku, jen musí počítat s nižší inteligencí nebo náhradou bílkovin.

M. Stanovský 28.5.2019 9:27

Tak nevím, jestli nebude uhlíková stopa, když pocestuji přes celou Evropu do severního Finska o tolik menší.

A jak se dostat třeba do USA bez letadla?

Nejlépe sedět doma na zadku a žrát zrní se slepicema. Nad jejich vajíčkama se potom dlouze rozmýšlet, jestli není lepší je nechat pro kunu. Až slepice umře věkem, o mršinu se rády postarají liška s vlkem.

A. Novák 27.5.2019 12:44

kdo by taky v sedmnácti lítal s rodiči na dovolenou...mladí jsou rádi, že je volný byt.

M. Krátký 27.5.2019 8:40

Hlavně aby se tahle Nána nerozmnožovala !!!

J. Křivan 26.5.2019 14:12

Chudáci pracující v Boeingu. Ještě tohle.

J. Křivan 26.5.2019 14:08

Ten je ale uvědomělej.

„Už od svých tří let nekonzumuji živočišné výrobky, zejména maso,“ říká Jakub Čapka.

M. Hladký 26.5.2019 9:45

Přiznám se, že většina komentářů mi přijde poněkud hloupých.Možná je autorka i celé studentské hnutí naivní. Co mne všakšokovalo a co je určitě k zamyšlení, je fakt, že na 1 obyvatele produkuje ČR více škodlivin, než Čína, která je vždy dávaná za vzor znečišťovatele. To Vám nikomu nevadí ?

J. Křivan 26.5.2019 14:08

Vadí.

J. Stejskal 27.5.2019 1:02

Nevadí, protože to o ničem nevypovídá. Nebo co Vás na tom přesně děsí?

Co je podstatné, Čína se na celosvětové produkci CO2 podílí zhruba 28%, zatímco ČR cca 0,2% (ano, zhruba dvěmi desetinami procenta). To znamená, že kdybychom zrušili veškerý náš průmysl, energetiku, dopravu a navíc i přestali dýchat, v celosvětovém měřítku se to prakticky vůbec neprojeví. Jinými slovy, vliv naší malé země na naši planetu je v podstatě zanedbatelný.

O to bizarněji pak působí vyhlášení stavu klimatické nouze starostou Prahy 7. Ten člověk není způsobilý vést ani bicykl, natož městskou část.

H. Poláková 27.5.2019 7:30

Jo celosvětově. Aha. To musím říct známé, co dělá dětskou doktorku na Ostravsku:) Ať to vysvětlí maminkám těch malých astmatiků, že z celosvětového smradu dýchají jen nepatrné procento, takže vlastně pohoda ...

J. Stejskal 27.5.2019 13:41

Paní Poláková, nemůžu se nezeptat, pouze z nějakého důvodu předstíráte hloupost, nebo to vážně nechápete?

- kde prosím vidíte souvislost statistické hodnoty množství vypouštěného CO2 (to jsou ty "emise" z článku) na osobu toho kterého státu s množstvím CO2, které dýchají děti na Ostravsku? Domníváte se, že být ta statistická hodnota nižší, bude na Ostravsku lepší vzduch?

- někde v ČR nebo Evropě bych jistě našel malou obec s několika stovkami obyvatel a průmyslovým provozem, kde hodnota "CO2 na jednoho obyvatele" bude výrazně vyšší než v Ostravě. Vzduch tam však bude naopak čistší, protože celkově tam bude nejen CO2 méně.

- ti "stávkující" se nestarají o malé astmatiky na Ostravsku, "zachraňují" celou planetu. Tato hysterie, které se rádi chytí politici, aby mohli lépe předstírat svoji starost o blaho lidu, nás připraví spoustu peněz, které budou chybět na efektivní řešení lokálních problémů jako je třeba právě kvalita ovzduší na Ostravsku.

H. Poláková 27.5.2019 16:13

1. Jak víte o co se ti stávkující starají či ne? Znáte je? Mluvil jste s někým z nich?

2. Věc stojí opačně. Pokud snížíme emise na Ostravsku, bude tam samozřejmě lepší vzduch a také tím klesnou celkové emise v ČR a tím také průměrné hodnoty vypouštěných emisí na obyvatele ČR.

3. Pokud u nás máme jedny ze statisticky nejvyšších hodnot emisí na obyvatele, znamená to, že průměrný Čech žije "špinavěji" než průměrný Číňan a to není nic moc. Že je Číňanů mnohem více než Čechů je jistě pravda. Těžko ale můžeme po někom chtít, aby své občany a průmysl omezoval a "smradil" ještě méně a přitom říkat, "nás si nevšímejte, my můžeme, nás je málo, tak to nevadí".

J. Stejskal 27.5.2019 23:09

1. Nemluvil, čerpám z médií. Greta Thunberg "stávkuje" za boj proti klimatickým změnám, protože se bojí globální katastrofy. Studenti, kteří se k ní přidali v jiných státech, včetně ČR, logicky "stávkují" za totéž, jinak by to nedávalo smysl.

Nicméně zde je věcný článek o diskusi několika vědců přímo s organizátory studentských "stávek" včetně odkazu na videozáznam (velmi poučné):

http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekologie-diskuze-s-organizatory-stavky-pro-klima-fvg-/p_veda.aspx?c=A190421_154657_p_veda_wag

2. Snížíme-li emise na Ostravsku, bude se tam lidem lépe žít a o to by nám mělo jít především.

3. Tato hodnota se získá prostým vydělením celkového množství produkovaného CO2 celým státem počtem jeho obyvatel. Nevypovídá to nic o chování obyvatel, o škodlivosti průmyslu nebo dopravy. Ani nic o tom, kolik vlastně CO2 ten stát vypustí. A kdyby se k nám přistěhovalo/narodilo třeba nějakých 200 tisíc nových občanů, tato statistická hodnota by poklesla, aniž by se na emisích něco změnilo.

V. Církva 28.5.2019 21:31

Tak tak. Problém není v tom, že se máme chovat ekologicky, diskutovat jak a řešit problémy. Určitě už by se dávno řepka tolik hnojit neměla, Ostrava měla být čistší, sáčky by neměly končit v moři a řekách... Ať si děcka nejí maso (pokud nějak doplní bílkoviny což je v našem podnebí složité), ať si necestují letadly, ale ať netlačí nás ostatní tupě se podřizovat všem nesmyslům a nediskutovat o skutečném vlivu člověka na přírodu. Bohužel tito Zelení jediní majitelé pravdy to vše dělají.

T. Hraj 3.6.2019 15:33

Co má proboha společného astma a globální obsah obsah CO2 v atmosféře? Děti mají astmatické záchvaty z CO2???

J. Vrzal 3.6.2019 9:39

Co to je ta skodlivina?

CO2 je ji tezko, to neni skodlivina a neverim, ze SOx a NOx v rpodukci na hlavu Cesko predhani Cinu.

T. Hraj 3.6.2019 15:31

Dokud ten středoškolák nedefinuje co to je škodlivina a neuvede odkaz na ta čísla, nemá smysl nad tím vůbec opotřebovávat závity.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...