Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letadlo krmí sinice vápnem

Česko

  12:39
BRNO - Kdyby měli vodohospodáři vytěžit nánosy ze dna Brněnské přehrady, jen jejich uložení na skládku si vyžádá nejméně pět miliard korun. Potvrdili to včera představitelé Povodí Moravy při zahájení jarní etapy čištění přehrady.

Vápněním Brněnské přehrady vápenným hydrátem pokračoval 21. února boj místních vodohospodářů se sinicemi. foto: ČTK

Po zimní přestávce znovu nad přehradu vzlétlo letadlo se zásobami vápenného hydrátu. Stejně jako v listopadu ho sype na obnaženou část dna nádrže. Odborníci doporučili dávku z loňských 200 kilogramů na hektar zdvojnásobit. „Zatím používáme jedno letadlo. Další ale máme v záloze,“ řekl LN pilot Petr Ryšavý.

Generální ředitel Povodí Moravy Miroslav Duda oznámil, že letadla dokázala dolomitický vápenec rozprášit s přesností na desítky centimetrů. „Metodu takzvaného letnění rybníků spojenou se sypáním vápencem znají celé generace vodohospodářů. Poprvé ji ale uplatňujeme u přehrady,“ upřesnil. Lidé by podle něho neměli v době vápnění na posypávané plochy vstupovat, i když sama látka nebezpečná není. Varování mají kromě strážníků zajistit i stovky informačních tabulí. Řešením jsou čistírny a omezení přísunu živin Vápnění problém s velkým množstvím sinic v přehradě nevyřeší. „Laicky řečeno, jen urychlí mineralizaci sedimentů a tím sníží obsah živin pro sinice,“ dodal náměstek hejtmana Václav Horák. Pokud se vše podaří, měla by se v nádrži prodloužit doba, kdy je voda vhodná pro koupání. „Napouštění začne v březnu, hladina stoupne asi o čtyři metry, což je minimální výška pro lodní dopravu,“ dodal.

Definitivním řešením je ale zamezení přítoku sloučenin s obsahem fosforu do přehrady. To by měly zajistit nové čistírny odpadních vod v povodí a úpravy v polích podél Svratky a jejích přítoků. „I tak lze ale zásoby fosforu a dalších živin na dně odhadovat na desítky let,“ dodal Duda. Ke kalu je potřeba se podle zákona chovat jako k nebezpečnému odpadu, takže jen uložení nánosů by stálo minimálně pět miliard korun. „Další náklady je potřeba přičíst na samotné odtěžení a dopravu,“ poznamenal.

Odborníci proto na příští rok připravují jiné řešení. Přehrada by měla zůstat po celý rok upuštěná ještě o několik metrů hlouběji než nyní. Pokračovat bude vápnění, navíc se ve vodě objeví několik věží s technikou vhánějící pod hladinu vzduch. Provzdušňování by mělo pomoci snížit množství živin. Po napuštění v roce 2010 změní i rybáři složení rybí osádky tak, aby ve vodě bylo více dravých ryb. Nyní ty kaprovité rozrývají dno a uvolňují z něj živiny.

Brněnští radní v úterý rozhodli o dotaci pro Povodí Moravy na zakoupení elektrického agregátu, s jehož pomocí by měly být přestěhovány z přehrady ryby, jednak navrhují navýšit rozpočet pro úřad městské části Brno-Bystrc. Ta má na stavební úřad přijmout dva nové úředníky. „Budou dohlížet na hospodaření s odpady v chatách na březích přehrady,“ vysvětlil náměstek primátora Martin Ander. Podle odhadu stojí na březích přehrady zhruba dva a půl tisíce objektů. Právě vypouštění znečištěné vody do nádrže je jedním z důvodů, proč se sinicím v přehradě tak daří, proto už vloni začal magistrát s kontrolami budov v okolí přehrady.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...