Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letadlo pohřbilo stovku lidí

Česko

MADRID Španělskem včera otřásla tragická letecká nehoda. Při leteckém neštěstí v Madridu zemřely desítky lidí. Podle informací španělské vlády je mrtvých 45, záchranáři však říkají, že o život přišlo 150 ze 166 cestujících a šesti členů posádky.

Letadlo společnosti Spanair mělo odletět z Madridu do Las Palmas, sjelo však z dráhy a začalo hořet. „Vytahují ven jen mrtvá těla. Letadlo bylo úplně zničeno,“ citovala agentura Reuters nejmenovaného záchranáře. Podle svědků se nad madridským terminálem číslo čtyři vznášel ihned po nehodě hustý dým. Na místě neštěstí zasahovalo více než dvacet sanitek a mnoho hasičských vozů.

Na madridské letiště začali ihned přijíždět šokovaní příbuzní obětí a zraněných cestujících. Starali se o ně lékaři a psychiatři. Co bylo příčinou nehody, nebylo včera večer jasné. Podle španělského listu El Mundo letadlu začal údajně hořet levý motor.

Pokračování na straně 6

V Madridu zahynuly desítky...

Dokončení ze strany 1

„Nezůstalo nic, co by připomínalo letadlo,“ citoval španělský list El País jednoho ze záchranářů. Většina cestujících byla nejspíš španělské národnosti. Český konzulát v Madridu ČTK sdělil, že zatím nemá zprávy, že by na palubě byli i čeští občané. Podle informací agentury Reuters mohli být na palubě i čtyři Němci.

„Spanair dělá všechno možné, aby pomohl španělským úřadům v této těžké době,“ uvádí se v prohlášení letecké společnosti, které letoun patřil. „Jména cestujících a posádky na palubě letadla nebudou zveřejněna, dokud to nebude oznámeno rodinám,“ píše se dále v dokumentu.

Jde o jednu z nejhorších leteckých katastrof v Evropě za posledních několik let. Madridské letiště ihned zrušilo všechny odlety a omezilo počet přilétajících spojů. Letadla tak nabírala až sedmihodinové zpoždění.

Na místo neštěstí přijelo několik členů španělské vlády i madridský starosta. Španělský premiér José Luís Rodriguez Zapatero přerušil svoji dovolenou v jižním Španělsku, aby mohl do Madridu dorazit, uvedli pracovníci jeho kanceláře.

Přímo na letišti také podle americké CNN zasedal krizový štáb. Přátelé a příbuzní obětí byli pracovníky letištní ochranky odvedeni do speciální místnosti. Snažili se tak zabránit tomu, aby se na ně „vrhlo“ více než 100 novinářů, kteří na madridské letiště přijeli.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: