Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letecká doprava se vzmáhá

Česko

Nejnověji hlásí 35procentní růst zisků aerolinky Emirates. Oživení táhne nákladní doprava

PRAHA Finanční výsledky leteckých společností z posledních dní ukazují, že firmy dokázaly ustát jeden z nejhorších roků pro celé odvětví. Tuto skutečnost nejnověji potvrdila společnost Emirates ze Spojených arabských emirátů, která se specializuje na bohatší klientelu. Za období mezi květnem a zářím vzrostl její zisk o 35 procent na 3.4 miliardy dirhamů (zhruba 16,7 miliardy korun).

Oproti roku 2009 pak poskočil počet pasažérů o 11,2 procenta, nejvíce napříč celým leteckým průmyslem. Například šéf Air France Pierre-Henri Gourgeon ale tvrdí, že za dobrými výsledky Emirates stojí také dubajský emirát, který společnost vlastní. Podle něj firmě nízkými daněmi dotuje palivo a poskytuje další finanční podporu.

Opět zájem o první třídu Šejk Ahmed bin Saeed al-Maktoum, výkonný ředitel Emirates, na toto nařčení jen reagoval slovy: „Naše zisky investujeme zpět do byznysu. Dobrá finanční situace nám umožňuje úspěšně splnit naše závazky a zajistit dostatek prostředků do budoucna.“

Firmě v letošním roce hodně pomohl zvýšený zájem o nákladní dopravu, konkrétně o 23 procent. A British Airways hlásí nárůst poptávky dokonce dvojnásobný.

„Také poptávka po sedadlech v první třídě se zvedla o 2,6 procenta, což odráží měnící se pohled na budoucnost ekonomik,“ dodal Saeed. Jeho slova potvrzuje i Frank Skodzik, analytik z Commerzbank: „Trh je velmi silný, obzvláště je na vzestupu cestování první třídou.“

Emirates si věří a chtějí ovládnout ovládnout letecké trasy mezi Evropou a Asií.

Tento rok si objednaly dalších 32 airbusů „superjambo“ a 30 Boeingů 777. Jejich flotila se 149 letadly má pak celkem hodnotu 68 miliard dolarů. A i evropské společnosti plánují rozšířit své kapacity.

Zatímco minulý rok byly British Airways ve ztrátě, teď mají stejně velký zisk, zhruba 300 milionů dolarů. Analytici přitom očekávali zhruba poloviční sumu.

British Airways se také podařilo vyhnout významnějším ztrátám plynoucím ze stávek, které během roku ochromovaly provoz na letištích. Pozitivní vliv mělo také osekání nákladů, British Airways tak ušetřily na výdajích 1,5 procenta.

A stejně tak je bezpečně v černých číslech i Lufthansa nebo Air France. Aerolinky překvapivě ani tolik nepoškodil výbuch islandského vulkánu Eyjafjatlajokull ze začátku letošního roku.

Podle ekonomů byly patrné známky oživení již delší dobu, otázkou však je, jak dlouho tento trend vydrží. Společnosti jsou však optimistické. Organizace International Air Transport Association, která sdružuje většinu leteckých společností, minulý měsíc ztrojnásobila svůj odhad celkových zisků v tomto odvětví za letošní rok, nově předpovídá 8,9 miliardy dolarů.

***

VÝVOJ TRŽEB AEROLINEK (miliardy liber)

British Airways

Emirates

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...