Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Letecké muzeum Kbely ukáže tajemný hangár 43 i legendární L-410

MIG-15 (UTI) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MIG-15 (UTI) | foto: Letecké muzeum Kbely

V sobotu 28. dubna v 10.00 se pro veřejnost opět otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Letos to bude již padesátá muzejní sezóna K vidění bude především nově zrekonstruovaný, historický hangár č. 43, ve kterém našly místo čtyři proudová letadla sloužící k v minulosti k výcviku pilotů. A nově se představí také legendární L-410 ve výsadkové verzi.

Nejzajímavším bodem zahajovacího dne bude první zpřístupnění nově zrekonstruovaného hangáru č. 43, který stojí poblíž hlavního vchodu muzea a nabídne návštěvníkům novou expozici. Ta se vztahuje k letadlům sloužícím k výcviku pilotů.

V hangáru je k vidění polský letoun PZL TS-11 Iskra, vedle něj stojí československý letoun Aero L-29; „Delfína“ využívaly k výcviku všechny státy Varšavské smlouvy kromě Polska, to upřednostnilo svůj vlastní letoun. Dále je zde k vidění cvičná verze MiGu-15 (UTI) a čtveřici doplňuje legendární Aero L-39 Albatros. V tomto případě jde o letoun ve speciální verzi-kamufláži připomínající konstruktéra Jana Vlčka, který Albatros vytvořil.

Kdy a kudy

Letecké muzeum Kbely bude mít otevřeno od 28. dubna denně, kromě pondělí. Otevírací doba je od 10.00 do 18.00 (hangáry se uzavírají v 17.30). Spojení k muzeu je především ze stanice metra C – Letňany autobusem (zastávka Letecké muzeum). K dispozici je také parkoviště, cca 200 metrů od hlavního vchodu, to má ale omezenou kapacitu.

Hangár č. 43, jehož délka je přes 50 metrů a hloubka přes 11 metrů, pochází z první poloviny 30. let. Byl stavěn podle tzv. Pícha systému a stojí stále na tomtéž místě, jako před více než osmdesáti lety. Původní je jeho vnitřní konstrukce, která prošla renovací. Hangár byl plechový a i nyní je opláštěn stříbrně zářícími deskami. Hangár byl těžce poškozen na konci druhé světové války, při náletu amerických letadel. První nálet se uskutečnil v březnu 1945, druhý 16. dubna 1945.

Do hangáru se vstupuje ze zadní strany, tedy z areálu Leteckého muzea Kbely. Přední část hangáru přiléhá k plochám patřícím 24. základně dopravního letectva. A právě z této základny získalo Leteckému muzeum Kbely další významný exponát. Jedná se o výsadkovou verzi letounu Let L-410 (UVP-T). Letoun bude v sobotu 28. dubna přístupný veřejnosti i zevnitř, návštěvníci si tedy budou moci prohlédnout kabinu a prostor pro výsadkáře.

Mezi další zajímavé exponáty bude patřit i cvičný letoun Fouga CM.170 Magister z poloviny 50. let. Jde o letoun, který se stal v zemích NATO jedním z nejrozšířenějších, pokud jde o výcvik pilotů. Toto letadlo bude možné vidět v areálu Staré Aerovky, který rovněž patří pod Letecké muzeum Kbely a je od hlavního muzejního prostoru vzdálen zhruba 900 metrů.

Na otevíracím dni v Leteckém muzeu Kbely 28. dubna 2018 se představí také členové Klubů vojenské historie, kteří budou v dobových stejnokrojích  dotvářet atmosféru místa.

Letecké muzeum Kbely bude mít otevřeno od 28. dubna denně, kromě pondělí. Otevírací doba je od 10.00 do 18.00 (hangáry se uzavírají v 17.30). Spojení k muzeu je především ze stanice metra C – Letňany autobusem (zastávka Letecké muzeum). K dispozici je také parkoviště, cca 200 metrů od hlavního vchodu, to má nicméně omezenou kapacitu.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!