Letiště v novém „eurohávu“

Metropoli bude na billboardech prezentovat Tančící dům či Staroměstský orloj

PRAHA Magistrát hlavního města se rozhodl zapracovat na tom, aby v době českého předsednictví Evropské unii náležitě „vyšperkoval“ ruzyňské letiště.

Radní vyhlásili veřejnou soutěž na podobu velkoplošných billboardů, ze které mají být vybrány nejlepší návrhy.

LN se podařilo zjistit největší favority a neoficiální vítěze soutěže. Pravděpodobně se jimi stane „tým“ fotografa Petra Šálka a grafika Pavla Dufka.

Projekt má ale i kritiky. Těm není proti srsti podoba návrhů, ale to, že se magistrát do podobného způsobu propagace Prahy vůbec pustil.

„Naprosto nechápu, co touto novou výzdobou magistrát myslel. Nepotřebujeme přece oslovovat na letišti lidi, kteří už sem přijeli. Na co nám je říkat turistům, že přijeli do Prahy a že je Praha krásná. To oni přece dávno vědí, proto sem jedou,“ domnívá se zástupce Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura.

Podle odhadů taková prezentace Prahy vytáhne z peněženky hlavního města několik milionů korun. Magistrát: Ukažte, jak je Praha krásná Záměrem soutěže měla být podle zadávacího dokumentu jednotná vizuální prezentace Prahy jako přátelské metropole, která „zachovává unikátní kulturní dědictví a jejíž historické jádro je zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO“. Hlavními požadavky magistrátu, kterým všichni účastníci soutěže museli vyhovět, mělo být „představení Prahy jako hlavního města státu, jenž v prvním pololetí roku 2009 předsedá Evropské unii, jako moderní metropole a jako přitažlivé a přívětivé turistické destinace“. Pravděpodobný vítězný návrh umělců Šálka a Dufka (oficiální vyhlášení provede magistrát tento nebo nejpozději příští týden) pracuje zejména s kontrasty a detailními záběry z hlavního města. Na jednom z billboardů by se například měla objevit vítkovská jezdecká socha Jana Žižky spolu s obří dřevěnou židlí na Vltavě u Sovových mlýnů. Oba výjevy pak spojuje text Prague King Size, tedy „královský rozměr“.

„Návrhů je dvacet, přičemž každý bude mít své místo – nebudou se opakovat,“ vysvětluje jeden z autorů, fotograf Petr Šálek. Jejich vznik byl podle něj poměrně kuriózní.

„Já žiju na Smíchově, kdežto grafik vůbec není z Prahy. Bydlí kdesi na chalupě. Za celou dobu práce jsme spolu ani jednou neseděli v kanceláři – veškerá komunikace se odehrávala přes telefon nebo po internetu,“ říká fotograf.

Propagaci Prahy ano, ale na jiném místě „Pokud chceme mít nějakou účinnou propagaci, musíme se zaměřit na klientelu v okamžiku, kdy se rozhoduje,“ míní zástupce Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura.

Podle něj by magistrát měl řešit něco úplně jiného. „Zásadní pro nás je, jak se na Prahu dívají lidé v zahraničí. Tady bohužel máme stále pověst krásné, avšak problémové destinace. Mám k tomu jediný komentář – magistrát tady místo systematické práce vyhazuje peníze“, myslí si Okamura.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.