Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Plachtu s Putinem na budově ministerstva nahradily symboly 17. listopadu

Plachtu s Putinem na budově ministerstva vnitra nahradily symboly 17. listopadu. foto: Twitter/Vít Rakušan

Na budově ministerstva vnitra na pražské Letné nově visí plachta se symboly srdce, české vlajky a gesta vítězství. Ty odkazují k blížícímu se výročí 17. listopadu. Za vlajkou stojí spolek Dekomunizace, který ji vyvěsil na základě společné iniciativy s ministrem vnitra Vítem Rakušanem.
  9:12

Plachta nahradila předchozí velkoplošné plátno zobrazující českou a ukrajinskou vlajku, uprostřed kterých byla podobizna ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly.

Vyobrazení s vlajkami a Putinem se na sídle ministerstva objevilo u příležitosti státního svátku 28. října. Mělo značit výročí spojení vzniku samostatného Československa s poukazem na odhodlanost bránit demokratické hodnoty svrchovaného státu.

„Nezávislost a svoboda, kterou jsme tehdy získali, se stala samozřejmostí. Tato éra skončila a tváří v tvář agresorovi zase a znovu ukážeme, že ji budeme bránit a bojovat za ni hrdě pod českou vlajkou,“ uvedl Rakušan.

Kontroverzní podobiznu ruského prezidenta kritizovala mimo jiné moskevská tisková agentura a ocenila některá ukrajinská média. „Víme, kdo je náš přítel, který krvácí i za naši svobodu. A také víme, kdo je náš nepřítel, a nenecháme ho ukrást pojem vlastenectví ani naši vlajku,“ dodal tehdy Rakušan.

K současné instalaci napsal, že 17. listopad je výzvou, apelem a pobídkou k přemýšlení o tom, jak jsme naložili s hodnotami, ideály a myšlenkami tehdejších revolučních událostí.

„17. listopad je rovněž připomínkou toho, že se nesmíme smiřovat s útlakem, represemi, terorem. Učí nás, že i v těžkých časech je třeba odhodlaně, vytrvale a neohroženě hájit svá práva a postavit se na obranu přátel. Že svoboda s demokracií nejsou samozřejmostí, naopak stojí práci,“ uvedl ministr vnitra.

Autoři: ,

Pozemek Heřmanova Huť
Pozemek Heřmanova Huť

Družstevní náměstí, Heřmanova Huť, okres Plzeň-sever
4 500 000 Kč