26. dubna 2013 10:43, aktualizováno  17:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Letní počasí láme rekordy, už v sobotu ale přijdou bouřky

Letní počasí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letní počasí | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Po poledni začaly padat první teplotní rekordy, v Karviné naměřili 27,6 stupňů, v Dyjákovicích na Znojemsku dokonce 28 stupňů Celsia. Teplotní limity byly pokořeny i v dalších oblastech. Během soboty se však nad Českem objeví silné bouřky, proti kterým vydali meteorologové výstrahu.

Meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) řekl, že dosavadní maxima mohou být překonána na velkém množství stanic, může být pokořen i 151 let starý rekord z pražského Klementina.

V Plzeňském kraji varují před koncentrací ozonu

Meteorologové také varují před vysokou koncentrací troposférického ozonu v Plzeňském kraji. Na několika stanicích byla překročena jeho prahová hodnota 180 mikrogramů na metr krychlový, informoval Pavel Kopeček z plzeňského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. V sobotu by již měla být koncentrace v normě, ČHMÚ nepředpokládá, že by smogovou situaci v kraji vyhlašoval i o víkendu. Osobám s chronickými dýchacími potížemi, starším lidem a malým dětem se dnes doporučuje zdržet se při pobytu pod širým nebem v odpoledních hodinách zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. U dospělých lidí bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení.

Kromě Libuše už zaznamenali rekordy i na stanici Byňov na Českobudějovicku, kde bylo 24,7 stupně. Původní rekord z roku 1992 byl přitom o půl stupně nižší. Nový Rychnov v okrese Pelhřimov hlásí 23 stupňů a překonání maxima 22,7 stupně z roku 1983, Košetice na Pelhřimovsku pak 22,6 stupně, přičemž dosavadní rekord 22,1 stupně byl z roku 1992.

Pátek by měl být nejteplejším dnem týdne, předpověď hlásí 24 až 28 stupňů. "Není vyloučeno, že bude překonán rekord z Klementina," potvrdil meteorolog. Nejstarší česká stanice měřící od roku 1775 eviduje pro dnešní datum nejvyšší teplotu 26,9 stupně z roku 1862.

Rekordy padaly i na západě Čech. O desetiny stupně byly překonány dosavadní teplotní limity. V Plzni naměřili odpoledne meteorologové 27,2 stupně.

Na jihu Čech padlo 11 teplotních rekordů. Nejvyšší teplotu naměřily přístroje v Č. Budějovicích, 27 stupňů, překonán byl rekord z roku 1947.

V Moravskoslezském kraji padl deset let starý teplotní rekord. V Karviné naměřili 27,6 stupňů. Dosavadní rekord 26,8 byl naměřen v Porubě.

Na Vysočině naměřili nejvíce k 15:45 meteorologové v Kostelní Myslové na Jihlavsku, a to 25,5 stupně Celsia. Dosavadní rekord z roku 1962 měl hodnotu 25,2 stupně. Rekordy byly překonány i na pěti dalších stanicích v kraji, kde meteorologové naměřili teploty vyšší než 24 stupňů. Sdělil to Mojmír Martan z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Na mnoha místech jižní Moravy padaly teplotní rekordy

Na jihu Moravy padaly také teplotní rekordy. V regionu bylo nejtepleji v Dyjákovicích na Znojemsku, kde meteorologové naměřili 28 stupňů Celsia. Řekl to Mojmír Martan z brněnského Českého hydrometeorologického ústavu.

V Dyjákovicích byl překonán teplotní rekord z roku 1992, kdy tam meteorologové naměřili 25,8 stupně Celsia. Brněnská městská část Žabovřesky dnes hlásila 27 stupňů, čímž byl překonán o 0,8 stupně Celsia dosavadní rekord z roku 1992.

V Troubsku na Brněnsku vyšplhala rtuť teploměru na 26,2 stupně. Bylo tam tedy o 1,5 stupně tepleji než v roce 1986, který byl dosud rekordní. Ve Strážnici na Hodonínsku bylo naměřeno 27,6 stupně, tedy o 0,4 stupně více než v roce 1962.

Teploty až k 27 stupňům se mohou udržet ještě v sobotu, v neděli už se ale ochladí na 11 až 15 stupňů. Počasí navíc pokazí déšť a v sobotu i bouřky. Koncem dubna a začátkem května by pak rtuť přes den neměla překročit 20 stupňů.

V sobotu se přes Česko přeženou bouřky

Varování meteorologové před bouřkami bude platit v sobotu. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí se vztahuje od sobotních 11:00 do 22:00 na Vysočinu a kraje Středočeský, Jihočeský, Plzeňský a Pardubický, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Přes Čechy bude v sobotu přecházet zvlněná studená fronta. "Na frontě očekáváme v uvedených oblastech místy bouřky, ojediněle provázené přívalovými srážkami, kroupami a nárazy větru," uvedl ČHMÚ. V ostatních krajích by se v sobotu měly bouřky vyskytnout jen ojediněle.

Lidovky.cz, ČTK