130 let

Letní vzrušení

Česko

POSLEDNÍ SLOVO

Kdepak okurková sezona. To by se vám líbilo, drazí čtenáři, číst si ve stínu na pláži s vychlazenou plzničkou po ruce pohádky o pestrém sexuálním životě Ivety Bartošové nebo sci-fi, jak se Kotvald s Hložkem dávají těsně před penzí zase dohromady. Skutečnost je daleko horší. Copak vás neděsí, že nad námi čím dál tím víc lítají ufouni, vyzařující oranžová světla? Žádné kulové blesky, jak tvrdí laici. Dle barvy, kterou se omatlal Lidový dům, jde o jasný signál, že si mimozemšťani vybrali k únosu bývalého socdemáckého poslance Vladimíra Laštůvku a odvlekli ho do Moskvy, kde tomuto bezbrannému chudákovi vymyli mozek, aby se musel účastnit stáží v kágébácké dílně MGIM, přičemž ho navíc nutili ke schůzce s bratry z Hamasu.

Málokdo se též zastane tak čestného chlapa, jakým je pražský primátor Pavel Bém. Plně chápu, že se cítí být pošpiněn kvůli mediální kampani ohledně svého kumpána z tenisu Romana Janouška. Zřejmě mu taky v baráku, jako leckde po metropoli, kterou spravuje, na týden vypli dodávku teplé vody. Od pondělka zase poteče a všechna špína se rychle spláchne, jen klid.

Vzrušuje mě i vzrušení nad písní Deratizér Aleše Brichty. Pan inženýr se za celý život nenaučil psát texty, neumí česky a bláboly podobného ražení obtěžuje návštěvníky pivních slavností dlouhá léta. Jeho poslední výpotek dokonale zapadá do umělecké dráhy vyčůránka, který bojoval proti bolševikovi tím, že kníkal s Arakainem proti USA na sokolovském festivalu politické písně, leč po změně režimu dával pac na koncertech pro ODS. Když nazval píseň Voyer, říkal jsem si, že mu vypadlo písmenko. S cizími slovy má však evydentně problém dál. Deratizér? Podle Brichtova vzoru tedy Arnold Schwarzenegger hrál ve filmu Terminér. Někteří cikáni možná kradou kola, ale Čech Brichta určitě čóruje názvy. Pokud jeden song pojmenoval Johanka z parku, měl by vědět, že Zuzana Navarová píseň stejného názvu vydala na albu Nerezu Ke zdi šestnáct let před ním.

Takových vzrušení máme plno. Senátor Jiří Oberfalzer odhalil, že místopředseda Rady Českého rozhlasu Ladislav Jíša se vůbec nejmenuje Jíša, ale Anderlík! Jak nevzpomenout na povídku Karla Čapka, v níž policejní agent Pištora zvažuje, že ten, kdo plukovníku Hamplovi ukradl spis a vypáčil okno dlátem, byl Pepek nebo Andrlík. „Kdyby vymáčkl jenom sklo, tak by to mohl být Dundr, Lojza, Novák, Hosička nebo Kliment. Ale tohle bude Andrlík.“ Kdo vyhodil ředitele Kasíka? Je-li to předlistopadový vedoucí sekretariátu a útvaru obrany a zvláštních úkolů ředitele Československého rozhlasu Ján Riška, pak to bude určitě Anderlík.

Vzrušení ovšem třeba dávkovat. Jisté noviny jsou kdykoli schopny kritizovat, že nový náměstek ministra vnitra Jiří Komorous byl kdysi školen jako mladý estébák. V sobotním vydání si však zástupce šéfredaktora téhož listu přátelsky popovídal s ředitelem Microsoftu pro Evropu Janem Mühlfeitem, aniž by jediným slůvkem zmínil, že před listopadem tento expert pracoval taky coby důstojník u StB. Jak to píše Orwell o rovnosti?

***

Vzrušuje mě i vzrušení nad písní Deratizér. Pan inženýr se za celý život nenaučil psát texty a bláboly podobného ražení obtěžuje už dlouhá léta.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás