Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Léto na ledoborci, jaro na kole

Česko

Zájem o ně není pro cestovní kanceláře klíčový, ale neustává ani v době finanční krize. Netradiční dovolené lákají především sportovce.

Zájem o netradiční dovolenou podle některých cestovních kanceláří rok od roku roste, a to i navzdory finanční krizi.

„V posledních letech je jasným trendem rozšiřování nabídky dovolených, které jsou zaměřené na užší cílové skupiny, jež mají konkrétní a specifické požadavky. Když celkově klesá poptávka po dovolených, u této skupiny k poklesu nikdy nedochází, navíc jde o dražší zájezdy,“ říká Daniel Plovajko, tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer. Dodává, že u nich jde o tisíce klientů ročně.

Plavba ledoborcem nebo sportovně zaměřený program A co si vlastně pod slovy netradiční dovolená představit? Například okružní plavby na zaoceánských parnících, různé zájezdy expedičního typu, cestu na Galapágy, plavbu ledoborcem, cestování vlakem napříč celou Afrikou nebo třeba cestu kolem světa.

Kromě toho si ale můžete zaplatit i méně netradiční dovolenou, kterou volí lidé častěji a která vás vyjde o poznání levněji, slibuje ale jiné zážitky. Jde o kombinaci pobytového zájezdu s prvky aktivní dovolené. Patří sem například golfové zájezdy nebo zájezdy zaměřené na cykloturistiku, o které bývá velký zájem právě na jaře. „V destinacích je větší klid a prostor pro sportovní aktivity. Přívětivější jsou i klimatické podmínky,“ vysvětluje Plovajko z CK Fischer, která nabízí podobně jako Čedok kromě golfových zájezdů například zájezdy zaměřené na potápění.

„Pro jízdu na kole je jaro ideální. Kromě počasí je mimo letní měsíce příznivější i menší provoz na silnicích,“ říká Zdeněk Kukal, majitel CK Geotur, která se zaměřuje na sportovně-poznávací zájezdy. Geotur pořádá pro milovníky cyklistiky program nazvaný Kololoď. Jde o kombinaci plavby lodí a ježdění na kole po ostrovech a pobřeží Jadranu. „Jezdí s námi jak sportovci, tak rekreační cyklisté. Každý si může z různých variant denních cyklotras vybrat trasy dlouhé přibližně 25 až 80 kilometrů o různé náročnosti. Program ale není vhodný pro ty, kteří vyžadují jízdu po rovině. Rovinatých úseků je totiž na ostrovech málo,“ uvádí Kukal.

Sportovně zaměřená dovolená bez aktivního sportování Ne vždy je ale nutné, abyste na sportovně zaměřené dovolené opravdu sportovali. „Nabízíme také zájezdy zaměřené na návštěvu mistrovských fotbalových utkání některého z předních týmů nejlepších lig světa, jako je anglická Premier League nebo španělská Primera División a podobně,“ informuje Tomáš Brejcha, ředitel marketingu CK Čedok.

Podle CK Geotour je jejich dovolenkový program Kololoď určen i pro páry, v nichž zájem o sport má jen jeden z partnerů. „Druhý – necyklista – může zůstat přes den na lodi. Ta zakotví v opuštěné zátoce – ke koupání nebo v příjemném městečku k jeho prohlídce. Povinná je jen účast na společném jídle a dodržení stanoveného času odplutí k dalšímu kotvišti,“ říká Zdeněk Kukal.

Vzhledem k tomu, že si ale mnozí lidé pod příjemně strávenou dovolenou nepředstaví dny strávené o samotě, je dobré, aby takových párů jelo po dohodě více.

Dražší kvůli sportu, ne kvůli ubytování nebo stravě Na kolik vás netradiční zájezd vyjde, závisí na vašich požadavcích. „Zatímco dovolenou v horách s raftováním pořídíte za několik tisícikorun, na okružní plavbu Karibikem na lodi s vlastním personálem nebo expedici k břehům jižního pólu musíte počítat se statisíci,“ říká Jan Holeček, marketingový specialista cestovní agentury NetTravel.cz.

Podle Plovajka jde sice o cenově dražší zájezdy, ale ne kvůli ubytování nebo stravě, nýbrž kvůli tomu, že v ceně bývá zahrnuta i sportovní aktivita a služby s ní související. „Například u golfistů jsou předplaceny vstupy na golfová hřiště, u potápění potřebné vybavení a daný počet ponorů s instruktorem a podobně,“ vysvětluje Plovajko.

A kam že se jezdí nejčastěji sportovat? U golfistů patří mezi vůbec nejoblíbenější destinace Spojené arabské emiráty, Kanárské ostrovy a Mallorca. U potápěčů vede Egypt, Kuba a Dominikánská republika. Kvůli cykloturistice navštěvují lidé kromě Chorvatska nejčastěji Mallorku, která má vybudované asfaltové cesty po celém ostrově, tedy i v horách.

Autor: