2. dubna 2017 19:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Léto v dubnu? Další teplotní rekordy završily nadprůměrně teplý týden

Lidé v parku ve Zlíně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v parku ve Zlíně | foto: MAFRA

PRAHA Na desítkách míst v České republice v neděli opět naměřili dosud nejvyšší teploty pro druhý duben. Rekordy padaly hlavně na východě země. Zřejmě nejtepleji bylo 24,9 stupně Celsia ve Strážnici na Hodonínsku. Vyplývá to z informací meteorologů.

Nová teplotní maxima ukázal na některých místech v Česku teploměr celkem v pěti dnech končícího týdne. Vedle soboty také v úterý, ve středu, v pátek a v sobotu. Rekordní teploty v sobotu meteorologové zaznamenali ve všech čtyřech moravských krajích, ale i na severu a východě Čech.

Sobotní strážnické maximum překonalo dosavadní rekord 23,3 stupně Celsia z roku 1976. V Brodě nad Dyjí na Břeclavsku naměřili 24,4 stupně, v Dyjákovicích na Znojemsku a v Ostravě-Porubě 24,3 stupně Celsia. O desetinu stupně méně ukázal teploměr ve Vizovicích na Zlínsku a ve Vsetíně.

Teplotní rekordy v neděli padaly také na výše položených stanicích. Například na Labské boudě v Krkonoších bylo odpoledne 12,8 stupně Celsia, dosavadní rekord z roku 2014 měl hodnotu 10,3 stupně. Na Lysé hoře v Beskydech tamní stanice zaznamenala 16,2 stupně Celsia, tedy o tři stupně více než v roce 1990. Stanice měří 76 let.

Až dvacet stupňů Celsia může být na jihovýchodě a východě Česka také v pondělí, v jiných částech země meteorologové očekávají maxima 12 až 16 stupňů. Podobné teploty by se měly udržet také v úterý.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz