Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
8. září 2015 15:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O azyl v Česku požádalo zatím 990 cizinců. Nejčastěji Ukrajinci a Kubánci

Obyvatelé přijímacího tábora pro zajištění cizinců v Zastávce u Brna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obyvatelé přijímacího tábora pro zajištění cizinců v Zastávce u Brna. | foto: ČTK

PRAHA Za prvních osm měsíců letošního roku požádalo o azyl v Česku 990 cizinců, což je o 420 více než za stejné období loni. Přes polovinu tvořily žádosti občanů Ukrajiny, následovali žadatelé z Kuby, Sýrie a Vietnamu. Vyplývá to z aktuálních statistik odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

Statistiky ministerstvo v úterý zveřejnilo na webu. Za celý loňský rok požádalo o mezinárodní ochranu v tuzemsku 1156 lidí. Ukrajinci tvoří dlouhodobě největší část žadatelů o azyl. Od ledna do konce srpna podali 467 žádostí, loni jich bylo 250. Poměrně velký nárůst zřejmě způsobili krajané, kterým české úřady letos udělily ve zrychleném řízení povolení k pobytu. Krajané se vrátili zpět do Česka, aby utekli před válkou.

Druhou nejpočetnější skupinu tvořili občané komunistické Kuby se 106 žadateli o azyl, loni jich bylo 23. V souvislosti se současnou migrační vlnou se často hovoří o uprchlících ze Sýrie, kterých zatím letos o tuzemský azyl požádalo 69, což je o 24 víc než před rokem. Čtvrtou nejpočetnější skupinou, která chce zůstat v Česku, byli občané Vietnamu. Letos jich požádalo o azyl 55, což je dvakrát víc než loni.

Podle posledních údajů vnitra k 31. červenci v Česku žilo téměř 459 tisíc cizinců. Trvalý pobyt mělo přes 256 tisíc lidí, zbytek měl povolen pobyt přechodný.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!