Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
11. listopadu 2019 10:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Říjen přinesl letní teploty i mrazivá rána. Průměrně bylo 9,5 stupně Celsia

Podzim u klokotského poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podzim u klokotského poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie | foto: David Peltán, MAFRA

Praha  Letošní říjen byl v Česku nadprůměrně teplý, přinesl rekordně teplé dny s letními teplotami i velmi mrazivá rána. Průměrná měsíční teplota dosáhla 9,5 stupně Celsia, což je o 1,4 stupně víc než takzvaný normál z let 1981 až 2010. Společně s rokem 2017 jde o devátý až desátý nejteplejší říjen od roku 1961, informoval v pondělí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nejvyšší říjnovou průměrnou teplotu 11,3 stupně naměřili meteorologové v letech 1966 a 2001.

Letos 7. a 8. října zaznamenalo víc než 100 stanic ve správě ČHMÚ takzvaný mrazový den, kdy minimální denní teplota vzduchu klesla pod nulu. Následovalo mimořádně teplé období, kdy odchylky od dlouhodobého normálu překročily i pět stupňů. Ve dnech 13. a 24. října víc než deset stanic zaznamenalo letní den, kdy denní maximální teploty dosáhly nebo překročily 25 stupňů Celsia. Denní rekordy padly 21. a 24. října na víc než 100 stanicích, přičemž přes 30 stanic překonalo i denní maximum pro měsíc říjen.

„Závěr měsíce byl již opět chladný. Průměrná denní teplota 31. října byla nula stupňů a v období mezi 29. a 31. říjnem se na více než 100 stanicích vyskytl mrazový den,“ konstatoval ČHMÚ.

Nejvyšší maximální denní říjnová teplota 30,3 stupně Celsia byla naměřena 4. října 1929 na stanici Litvínovice u Českých Budějovic. Letos v říjnu bylo nejtepleji 24. října na stanici Ropice, kde teplota dosáhla 26,9 stupně.

V pražském Klementinu, které sleduje počasí nepřetržitě od roku 1775, byla průměrná teplota letošního října rovných 12 stupňů Celsia, odchylka od dlouhodobého průměru dosáhla plus 2,2 stupně. „Letošní říjen se umístil na 23. až 25. místě z 245 dosavadních říjnů, je tedy na hranici deseti procent nejteplejších říjnů za dobu měření,“ uvedli meteorologové na webu www.infomet.cz.

Srážkově byl letošní říjen normální. Většina z celkového množství srážek spadla v první dekádě měsíce.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Manažer/ka obchodního týmu - Praha

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Praha
nabízený plat: 80 000 - 120 000 Kč