Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Letošní volby se mohou uskutečnit i s neúplným zákonem, míní šéf volebního senátu

Česko

  9:36aktualizováno  13:38
Brno - Letošní volby do Poslanecké sněmovny se mohou uskutečnit i v případě, že politici nestihnou zareagovat na středeční nález Ústavního soudu (ÚS), který zrušil část volebního zákona. Zvýraznila by se role volebního senátu Nejvyššího správního soudu, který by musel mezeru v zákoně překlenout výkladem. „Pevně ale věřím, že k tomu nedojde,“ uvedl na dotaz předseda volebního senátu Tomáš Langášek.

Ústavní stížnost podal soudce Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Volby se v říjnu podle Langáška nepochybně uskuteční, pokud nebudou ústavním zákonem odloženy například kvůli nouzovému stavu. „Zásah ÚS do volebního zákona se týká až fáze přepočtu hlasů voličů na poslanecké mandáty, jinak byl volební zákon ponechán v platnosti,“ uvedl Langášek. Volební senát, kterému předsedá, se zabývá stížnostmi stran nebo voličů v souvislosti se sněmovními volbami.

Ústavní soud odmítl návrh senátorů na zrušení termínu sněmovních voleb

Stále platí, že prezident republiky se souhlasem předsedy vlády vyhlásil volby na 8. a 9. října. Podle Langáška nic nebrání jejich organizaci, přípravě a uskutečnění podle volebního zákona a harmonogramu zveřejněného ministerstvem vnitra.

„Není tedy pravda, že se volby nemohou konat, pokud Parlament nezareaguje; taková tvrzení považuji za neuvážená. Volební orgány fungují a fungovat budou. Okrskové volební komise sečtou všechny hlasy do posledního,“ řekl Langášek.

Podle předsedy volebního senátu je ústavní povinností Parlamentu přijmout nové pravidlo přepočtu hlasů na mandáty v souladu s nálezem ÚS. „Je ovšem také povinností volebního soudu neodmítnout poskytnutí spravedlnosti a ochránit ústavně zaručené volební právo i v případě, že by snad Parlament svou povinnost nesplnil,“ uvedl Langášek. Volební senát by pak musel přijít s výkladem zákona, který bude respektovat zásadu poměrného zastoupení.

Není nestranný ústavní soudce, snaží se ovlivnit volby, tvrdí Babiš o Rychetském. Ten to rázně popřel

ÚS ve středu zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do Sněmovny získání pěti procent hlasů. Soud škrtal i v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a rozdělování mandátů. Nález nemá časový odklad, dopadne už na letošní podzimní sněmovní volby.

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) zkritizoval ústavní soudce za údajnou snahu o zasahování do politiky i za nevhodné načasování nálezu v roce voleb a pandemie koronaviru.

Podle předsedy ÚS Pavla Rychetského je dost času na přijetí nové právní úpravy, jde o dva paragrafy. Ústavní soudce Jan Filip podle Rychetského oba paragrafy zkusmo napsal za 48 minut. „Osm měsíců je dostatečná doba,“ zdůraznil Rychetský v rozhovoru pro Rádio Z. Ocenil společnou iniciativu předsedů obou parlamentních komor, kteří dávají do hromady pracovní skupinu.

Volební senát NSS už v roce 2006 v jednom ze svých rozhodnutí poukazoval na výsledný efekt sporných ustanovení volebního zákona. Norma znevýhodňovala menší strany v méně lidnatých krajích. Volební senát tehdy uvedl, že výsledný efekt „je na samotné hranici poměrného zastoupení i principu rovnosti volebního práva“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!