Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lev na hrudi už nic neznamená

Česko

S legendou českého hokeje Jaroslavem Holíkem o slabé účasti hvězd z NHL v české reprezentaci, české vyčuranosti a lenosti.

* U Vladimíra Růžičky se letos sešlo 26 omluvenek hokejistů převážně z NHL. Proč už nechtějí čeští hokejisté reprezentovat?

Celá sezona je pro hráče nesmírně fyzicky i psychicky náročná. Někteří hokejisté, třeba Patrik Eliáš, byli několikrát zraněni. Ale podle mě je to hlavně kvůli únavě. Myslím si, že je to tak správné, že ti hráči řeknou, že jim není dobře. Reprezentovat už je dnes jen fráze. Já v tom nevidím nic zvláštního. Hráč prostě nechce a má na to nárok.

* Nevytratila se podle vás snaha, nadšení a hrdost hráčů jít reprezentovat zem, ve které se narodili?

Hokejisti, kteří reprezentovali v 90. letech, byli vychováváni v jiné době. Měli na rozdíl od mladých hráčů mnohem lepší podmínky. Dneska si politici hrabou pro sebe a na sport nedávají nic. Mladší hráči prostě nemají být za co vděční. Platí jim to rodiče a pak to je jen na nich. Pro ně je prioritou zajistit sebe, rodinu, ne jít reprezentovat Česko. Hokejisti, co hrají v NHL, musejí hrát tam a to je pro ně priorita.

* Mluvil jste o posezonní únavě. Osmatřicetiletý Jágr ale na mistrovství je – a přitom odehrál olympiádu a pak dva měsíce KHL.

On ale letos nic nevyhrál. Pořád čtu Jágr, Jágr, Jágr. On prostě chce hrát, tak ať jede. Mě zajímá mužstvo jako celek. Mladí hráči na olympiádě se také ukázali. David Krejčí byl vynikající a nikdo o něm nepsal.

* Dříve byla reprezentace o něčem jiném...

To bylo úplně jiné. Kdo nejel reprezentovat, končil s hokejem. Jediná výmluva mohla být zlomená ruka nebo noha. Na únavu jste se vymluvit nemohl. A pokud něco podobného potvrdil oddílový doktor, tak ho zavřeli. Navíc se hrálo mnohem méně zápasů a mistrovství světa bylo pro nás vrchol. Nic jiného neexistovalo. S dneškem se to vůbec nedá srovnávat.

* Rusové na mistrovství ale své hvězdy posílají...

Ano, ale nesmíte zapomenout, že Ovečkin nebo Kovalčuk jsou zajištění. Navíc Rusové podporu hokeje berou opravdu vážně.

* Takže v tom jsou i peníze?

Určitě. Hráči chtějí odpočívat, aby hráli dobře za své oddíly a dostali smlouvy. Zranit se na mistrovství a nemít smlouvu je pro ně špatná představa. V tom jsou miliony dolarů a riskovat je kvůli reprezentaci?

* Hokejisté jsou ale dost bohatí, k penězům jim možná částečně pomohl i ten lvíček na hrudi...

O tom nejsem přesvědčen. Tito hokejisté jsou sledováni od patnácti let a to, že hrají za Česko, jim nijak nepomohlo. Myslím si ale, že když Patrik Eliáš vyhrál Stanleyův pohár, pro Česko to znamená pořád mnoho.

* Platí, že když si dají trénink fotbalisté s hokejisty, tak než se hokejisté zpotí, jsou fotbalisté v šatně?

Samozřejmě. Když si přečtu, jak fotbalista trénuje a kolik má volna, jen se směju. U nás fotbalisté vůbec netrénují, mají pořád nějaké rehabilitace... Něco jiného to je v Anglii, kde mančaft hraje zápas třikrát týdně. Hokejisté jsou unaveni i z neustálých přeletů.

* Nechybí českému hokeji silná trenérská postava, jako byl Ivan Hlinka? Ten o složení reprezentace s nikým nehandloval. Sestavu napsal a nikdo z hokejistů se neopovážil odporovat nebo se omlouvat únavou...

Těžko říci. Ivan už tady není a myslím, že by nesouhlasil. Trenérů máme dost, ale je to českou vyčuraností a hlavou, že nastalo, co nastalo. Není to ale staršími hráči, ale mladými. Proto jsme tam, kde jsme. Nám schází pracovitost, jen talent prostě nestačí.

* Nerozhodují se hokejisté o tom, jestli pojedou na mistrovství, i na základě místa, kde se soutěž koná?

To také rozhoduje. Když je olympiáda v Kanadě, chtějí jet všichni. Mladí pojedou i na horší místa, ale hvězdy se budou vždy rozmýšlet, jestli jim to za to stojí.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...