Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Seriál Pět mrtvých psů. Uspání lva nebylo zbytečné a neublížilo mu, říká chovatel

Lev nebyl pod celkovou narkózou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lev nebyl pod celkovou narkózou. | foto: Reprofoto/Česká televize

PRAHA Diváci České televize mohli v neděli v závěrečném díle seriálu Pět mrtvých psů spatřit také omráčeného lva. Chovatel šelem pro film Jaroslav Kaňa však vylučuje, že by zvíře bylo uspáno zbytečně. „Nabídku jsem zvažoval dlouho, nakonec veterinář při té příležitosti provedl i celkové vyšetření. Leon měl naštíplý zub,“ říká Kaňa pro server Lidovky.cz. Jeho svěřenec Leon má za sebou desítky natáčení.

Lidovky.cz: Je běžné, aby zvíře bylo uspáno jen pro potřeby natáčení seriálu?
Zcela běžné to není, já jsem něco takového po asi měsíčním zvažování dovolil poprvé za celých 30 let, co zvířata takto chovám. Náš lev navíc nebyl zcela uspán, ale jen trochu „přispán“ pod dohledem veterináře. Ten mu při té příležitosti udělal i celkovou prohlídku, zkontroloval rozštíplý zub a zjistil, že má lehkou artrózu. Na tu teď bere Leon léky. Při veterinárním zákroku nebo vyšetření se uspávají všechny šelmy. Uspání je více druhů.

Lidovky.cz: Pokud byl lev jen „přispán“, nemohl ohrozit štáb? Byl záběr pro příběh klíčový?
Štáb byl kolem, jen když se lev v záběru přenášel, to byla rychlovka. Veterinář štáb trochu vystrašil, aby se scéna natočila rychle, takže to byla otázka asi pěti minut. Pak už jsem byl kolem Leona jen já a veterinář. Záběr asi důležitý byl.

Lidovky.cz: Jak zvíře zákrok snášelo? Nemohlo uspání lvovi ublížit?
Veterinář byl u něj celou dobu. Natáčení probíhalo v ateliérech na Barrandově, teprve tam byl Leon po převozu uspán, tam ho také veterinář Jan Kňákal vyšetřil. Natáčení probíhalo už někdy na podzim, Leon je dnes v dobré kondici, žádné následky nemá. I před natáčením se bral ohled na jeho celkový zdravotní stav. To víte, že jsem měl trošku strach.

Lidovky.cz: Dostal jste někdy negativní zpětnou vazbu například od ochránců zvířat? Kontaktoval vás někdo v tomto ohledu po nedělním vysílání závěrečného dílu seriálu?
Zatím ne a snad nic takového nepřijde. Když točíme něco pro film, snažíme se, aby vše bylo přirozené. Zvířata tam nedělají nic nenormálního, co bych je musel dlouze učit. Leona máme od jeho deseti dnů, první roky žil s námi v domě. Stejně jako naši medvědi funguje na šlehačku. (Chovatel na stránkách uvádí, že výcvik zvířat provádí formou „odměň“. Medvědi i lev mají nejraději šlehačku. Lev Leon dokonce jen jeden specifický druh - pozn. - red.). U všech našich zvířat se snažíme, aby byla zvyklá na lidi, aby neútočila.

U natáčení asistoval i chovatel Kaňa (vlevo).
Leon byl při příležitosti natáčení vyšetřen. Podle chovatele ho omráčení...

Recenzi Josefa Chuchmy na seriál pět mrtvých psů si přečtěte v úterních LN.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...