Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Levné lety už nejen s cestovkami

Při cestě na vlastní pěst si můžete vybrat: auto, letadlo, vlak nebo autobus. Jak se dostat na dovolenou a který dopravní prostředek je nejvýhodnější?

Cestovat za pár korun desítky hodin autobusem se může zdát levné, ale moderním Čechům už jde o něco jiného. „Po dvaceti hodinách v autobuse jsem tak unavená, že pak musím celý den spát,“ bilancuje svoje minulé dovolené Věra Krátká z Brna. „Odjet potom musíme o den dříve, abychom se zrekreovali z cesty.“

Podobně jako ona v poslední době uvažuje mnoho tuzemských turistů. „Letošním trendem českých dovolených je zvyšující se podíl leteckých zájezdů na úkor autobusových a vlastní dopravy autem,“ říká Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Chorvatsko letecky za tři tisíce Paní Věra tedy zkusila místo jízdy autobusem do chorvatského Splitu doletět. Za zpáteční letenku u nízkonákladové letecké společnosti Sky Europe dala tři tisíce korun.

„Nepřijde mi to drahé, a navíc budu odpočívat celou dovolenou,“ hodnotí příjemnou změnu. V letadle strávila pouhou hodinu a dvacet minut v porovnání s dvaceti hodinami, které by musela přetrpět ve vlaku nebo autobuse.

Nejlepší možnost srovnání cenově nejdostupnějších letenek nabízí specializované internetové portály. Na českém internetu narazíte na několik webů, které vám s výběrem pomůžou. Patří mezi ně:

Letuška.cz Nabízí přesné výsledky, velmi levné ceny, poněkud nepřehledný.

Královna.cz Setkáte se tady hlavně s nabídkou Student Agency, ale i dalších dopravců.

Pelikán.cz Nový systém, nevýhodou je pomalejší vyhledávání.

Autobusem za babku Nevelkou pohodlností, zato nejlevnějšími cenami vyniká autobus. Tuzemští autobusoví dopravci Student Agency a Eurolines nabízejí velmi slušné ceny.

Pokud opět použijeme modelovou dovolenou v Chorvatsku u moře, do Splitu a zpět vás Student Agency odveze za zhruba 2400 korun, s Eurolines byste zaplatili 2900 korun. Počítat ovšem musíte s dvacetihodinovou cestou na nijak zvlášť pohodlném sedadle. Přesto ale autobusy obou zmíněných společností nepřipomínají rozhrkané meziměstské karosy – na palubě rozdávají stevardky kávu a denní tisk, během jízdy si třeba můžete zajít na toaletu.

Vlakem s CityStar Při cestách do Chorvatska, Slovenska, Německa i dalších zemí se vyplatí cestovat s jízdenkou CityStar. Jde o jízdenku pro maximálně pět osob, druhý až pátý cestující má slevu 50%z jízdného pro prvního cestujícího.

V cizině můžete s touto jízdenkou cestovat kdykoliv, tedy i mimo víkendový pobyt. Cena zpáteční jízdenky CityStar z Prahy do Popradu – Tater je asi 1300 korun. Jízdenku lze zakoupit u Českých drah na jakémkoliv nádraží.

Tabulka

Letadlo, autobus, nebo vlak: porovnání cen

trasa dopravce Čas

Praha – Miláno

Letadlem 4925 ČSA korun 4119 Alitalia korun 1 hodina 30 minut

Autobusem Student 2500 korun Agency 17 hodin

Vlakem 4352 ČD korun 14 až 16 hodin

Praha – Paříž

Letadlem Sky 4485 Europe korun Smart 5307 korun Wings 1 hodina 50 minut

Autobusem Student 2650 korun Agency 1600 Eurolines korun 16 až 20 hodin

Vlakem 6586 ČD korun 13 hodin

Praha – Split

Letadlem 7114 ČSA korun Sky 3790 Europe korun 1 hodina 20 minut

Autobusem Student 2385 korun Agency 2900 Eurolines korun 21 hodin

Vlakem 5065 korun ČD (1) 20 až 21 hodin

Praha – Poprad

Letadlem 5554 ČSA korun 1 hodina

Autobusem Student 860 korun Agency A-960 Express korun 8 až 9 hodin

Vlakem 1420 korun ČD (1) 9 hodin

poznámky: všechny ceny platí pro odjezd 13.7.09, příjezd 19.7.2009, pro 1 dospělou osobu tam i zpátky, včetně všech poplatků / (1) sleva In-zákazník

Autor: