Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Levné povánoční knihy

Česko

HUDEBNÍ DIÁŘ Pokud jste pod stromeček dostali ponožky, vodu po holení a/nebo rychlovarnou konvici, je na čase vyrazit na nákupy. Levné knihy už dávno nejsou jenom o kuchařkách a fantasy, dají se tam pořídit skvělé úlovky na DVD (třeba filmy Vittoria De Sicy, Francoise Truffauta, Luchina Viscontiho, Wima Wenderse, Michelangela Antonioniho, Ingmara Bergmana, Andrzeje Wajdy, George A. Romera a Walta Disneye), ale v poslední době taky senzační muzika.

Naprosto zásadní trefou do černého jsou dvě alba hudebníka, o kterém letos v souvislosti s jeho novým albem a evropským turné budeme slýchat častěji (a to i na stránkách Lidových novin), Morrisseyho. Levné knihy nabízí obě jeho poslední studiové desky, Morrissey, You Are the Quarry (2004) s hity Irish Blood, English Heart nebo First of the Gang to Die za 69 Kč, a úplně poslední, dva roky starou Ringleader of the Tormentors v rozšířené edici (!) s miniplakátem a DVD s videoklipem k překrásné You Have Killed Me a ještě v sympatickém digipacku za 99 Kč. Obě nahrávky mají mimochodem i tradičně hezké obaly, resp. fotky v bookletech. Zatímco You Are the Quarry zobrazuje Moze s mafiánským automatem, na Ringleaderovi hraje na housle. Proto je nutné hledat desku mezi vážnou hudbou. Na novince Years of Refusal, která vyjde 16. února, je snímek bezmála padesátníka s usmívajícím se chlapečkem. Sexy! Těžko říct, kam desku zařadí Levné knihy.

Morrissey je ale k nalezení ještě na jiné z nabízených levných desek, a to na albu Nancy Sinatrové z roku 2004. Nancy (dcera velkého Franka) zná mladší generace hlavně díky tomu, že její skladbu Bang Bang (My Baby Shot Me Down) použil Quentin Tarantino ve filmu Kill Bill. Na její album s názvem Nancy Sinatra přispěli kromě Moze (ve skvělé Let Me Kiss You) také Thurston Moore ze Sonic Youth, Bono a The Edge z U2, Jarvis Cocker z Pulp nebo Steven Van Zandt. Škoda, že na labelu Attack Records, který je společným pro Morrisseyho a Sinatrovou, už nic moc dalšího zajímavého nevychází. Je dost pravděpodobné, že by se to v policích Levných knih objevilo.

Jinak se dá ovšem sáhnout i po dalších zajímavostech, pokud máte dost trpělivosti je v té změti zbytečných nekonečných výběrů ničeho a nahrávek nepoužitelných domácích interpretů hledat. Singly Davida Bowieho, pár (pravda špatných) desek Ministry, poslední The Charlatans, Banjo Band Ivana Mládka, Golbergovy variace Johanna Sebastiana Bacha, AC/DC Livewrite Perform The Best of, Willie Nelson, desky Damned, Boba Dylana, Sham 69 nebo klavírní koncerty Michaela Nymana. To všechno od 39 do 69 korun. (Nekupte to.)

O autorovi| Jana Kačurová, redaktorka LN

Autor: