Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Levní cizinci berou Britům práci

Česko

LONDÝN Cizinci si v nynější krizi v Británii spíše udrží práci než Britové. Napsal to včera britský list Financial Times. Připomněl, že kvůli najímání zahraničních pracovníků propukla v úterý další série protestních stávek.

V prvním čtvrtletí letošního roku přicházeli Britové o práci čtyřikrát víc než lidé narození mimo Británii. Počet zaměstnaných Britů se snížil v prvním čtvrtletí meziročně o 451 000, tedy o 1,8 procenta, zatímco zaměstnaných cizinců přibylo o 129 000, tedy o 3,5 procenta.

Podle listu stávky vyvolávají obavy velkých politických stran, že nynější nálada Britů posiluje vyhlídky protiimigrantské Britské národní strany či euroskeptické Strany nezávislosti Spojeného království v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu.

Podle listu přibylo zaměstnaných cizinců z Indie, Pákistánu a Afriky, zatímco ubylo Američanů. Stejně tak se mírně zvýšil počet zaměstnaných z nových členských zemí EU a mírně klesl počet Západoevropanů pracujících v Británii.

Financial Times předkládají různé názory snažící se takový vývoj objasnit. Podle Johna Philpotta z institutu pro zaměstnanost a rozvoj se zaměstnavatelé domnívají, že cizinci pracují víc a s větším nasazením. Ale je možné, že se to změní, až více Britům během krize dojde, jaká je realita, řekl.

Podle Sarah Mulleyové z institutu pro výzkum veřejné politiky to je způsobeno tím, že do Británie přicházejí převážně kvalifikovaní cizinci a pracují hodně v odvětvích, kde je nedostatek pracovních sil. „Zatím jsem se nesetkala s případem, kdy zaměstnavatel vyhodil Brita, protože je méně produktivní než cizinec,“ říká Mulleyová.

Na pozadí těchto debat pokračuje již druhým dnem stávka asi 600 zaměstnanců rafinerií v anglickém hrabství North Lincolnshire a ve Walesu. Protestují proti tomu, že ropný terminál South Hook ve Walesu najal 50 polských stavebních dělníků.

Podle odborů se stavební společnost Hertel UK dost nesnažila najít pro práci místní obyvatele. David Fitzsimons, ředitel Hertel UK, s tím nesouhlasí. „Na práci na tomto projektu jsme hledali hledali pracovníky v regionu. Bohužel jsme nenašli dostatečně zkušené lidi.“ Místa pro zaměstnance z okolí jsou však podle Fitzsimonse stále rezervována.

Podobné stávky propukly na britských ropných zařízeních již v únoru.

Stávkující měli stejný důvod - najmutí portugalských a italských stavebních dělníků na práce v rafinérii Lindsey.

***

Počet zaměstnaných Britů se letos snížil o 451 tisíc, zatímco zaměstnaných cizinců přibylo o 129 000

Autor: