Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Levným hotelům ubývají klienti více než drahým

Česko

PRAHA Do Česka přijíždí méně turistů než loni a některým ubytovacím zařízením klesají výrazně tržby. Největší poklesy zahraničních turistů u nás zaznamenávají penziony, tříhvězdičkové hotely a kempy. Každý desátý zahraniční turista přespává v pětihvězdičkových hotelech.

„V pětihvězdičkových hotelech u nás loni přespalo 705 tisíc zahraničních turistů z celkového počtu 6,08 milionu, takže 12 % všech zahraničních turistů u nás přespává v těch nejdražších hotelech. To je skutečně hodně,“ míní Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Největší pokles zahraničních turistů zaznamenaly loni při meziročním srovnání penziony (-21 %), dále tříhvězdičkové hotely (-16 %) a kempy (-9 %). Počet zahraničních turistů v nejdražších pětihvězdičkových hotelech loni poklesl meziročně jen o 2 % a ve čtyřhvězdičkových hotelech dokonce o 2 % narostl.

Důvod největších poklesů u levnějších ubytovacích zařízení je jasný: krize nejvíce postihla nejméně solventní skupiny turistů, kteří šetří, a proto výrazně omezili cestování. Bohatší lidé cestují dále, avšak často mění ubytování v pětihvězdičkovém hotelu za o něco levnější čtyřhvězdičkový standard, proto u dražších hotelů nejsou poklesy nijak výrazné.

Důvodem, proč stoupá zájem o luxusnější hotely, je ale také to, že snižují ceny, které podle Okamury klesly na nejnižší úroveň v novodobé historii. Čtyřhvězdičkové hotely podle něj nabízejí už běžně přenocování od 26 eur (670 Kč) za dvoulůžkový pokoj včetně snídaně. Nárůst klientů oproti minulému roku tak pro ně ale nepředstavuje i stejný nárůst zisku.

Českou republiku navíc loni navštívilo o 9 % méně turistů než v předchozím roce. Podle nejnovějších údajů Světové turistické organizace (UNWTO) však činil pokles počtu zahraničních turistů ve světě pouze 4 %, naše země je tak na tom mnohem hůře než okolní svět. Podle Okamury to ukazuje na absenci koncepce rozvoje cestovního ruchu.

Na letošní rok odhaduje UNWTO již meziroční nárůst počtu příjezdů zahraničních turistů ve světě o 3 až 4 %. „V případě České republiky však nemůžeme ve srovnání s vyspělými západními státy očekávat, že dojde k nadprůměrnému zlepšení situace,“ říká Tomio Okamura.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...