15. března 2017 14:49, aktualizováno  15:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tečka za případem Fajád. Obchodník se zbraněmi je volný, rozhodl libanonský soud

Alí Fajád u soudu v Praze, který rozhodoval o jeho vydání do USA. Americká... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alí Fajád u soudu v Praze, který rozhodoval o jeho vydání do USA. Americká... | foto:  Michal Šula, MAFRA

BEJRÚT/PRAHA Muž, na kterého měla kvůli spolupráci s teroristy spadeno americká justice, je podle vojenského soudu v Bejrútu nevinný. Alí Fajád byl před třemi roky zadržen v Praze, a později za dosud nevyjasněných okolností vydán do Libanonu. A to ve stejný den, kdy v Česku přistál letoun s pěticí Čechů, kteří byli v Libanonu uneseni.

Informaci LN potvrdil Fajádův bývalý advokát Vladimír Řičica. „Vojenský soud se usnesl, že Američané nepředložil přesvědčivé důkazy a řízení s Fajádem zastavili,“ řekl Řičica webu Lidovky.cz.

O zprávě se zmiňuje i web Daily Star. Podle jeho informací verdikt padl minulé úterý. Podle soudu obvinění USA, jež se týká prodeje zbraní a drog, nespadá do libanonské jurisdikce.

Americká obžaloba stála na informacích, že Fajád spolu s Chálidem Marabím a Faouzim Jaberem chtěli prodat kokain a zbraně členům kolumbijské teroristické organizace FARC. Ve skutečnosti se však jednalo o agenty amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami. Proces vydání ke stíhání do USA, s nímž souhlasily české soudy, zastavil až ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Podle všeho to souviselo s propuštěním pěti unesených Čechů z Libanonu. Ministrův krok ostře kritizovalo americké velvyslanectví v Praze.

Pelikán sice nepotvrdil, že Fajádovo propuštění souviselo s návratem pěti unesených Čechů do vlasti, spojitost případů ale připustil ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
Pět Čechů, mezi nimiž byl Fajádův advokát či příslušník české vojenské tajné služby, zmizelo v Libanonu v červenci 2015. Když se vraceli vládním speciálem zpět do Česka, byli Fajád s Marabím propuštěni z vazební věznice. V případě Jabera, který je z Pobřeží slonoviny, rozhodl Pelikán o vydání do USA.

shaMartin Shabu, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz