Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Liberec čekají po kontrole potíže

Česko

MS v Liberci již za 5 dní PRAHA Nejvyšší kontrolní úřad podal trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s postupem města Liberce a Technické univerzity v Liberci při přípravě sportovišť pro mistrovství světa v klasickém lyžování.

Novinářům to včera řekl prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal. Uvedl, že dokumenty předal úřad státnímu zastupitelství, které rozhodne o dalším postupu. Problém kolem desítek milionů NKÚ při kontrole období 2006-2008 dospěl k závěru, že se „neznámý pachatel“ dopustil podvodu, úvěrového podvodu, porušování pravidel hospodářského styku a porušování pravidel při správě cizího majetku. NKÚ kontroloval peníze v rozsahu více než jedné miliardy a nalezl problémy s využitím mnoha desítek milionů korun.

Nejzávažnější problém je podle Dohnala v tom, že ministerstvo školství neplnilo podmínky, se kterými projekt zahajovalo, a město Liberec porušilo rozpočtovou kázeň a hradilo i práce, které provedeny nebyly.

Podobně Technická univerzita Liberec poskytla mandátní smlouvu externí firmě, v níž ji zplnomocnila „ke všemu“, tedy například i k navýšení dotací či k odsouhlasení faktur a prací, které podle následného zjištění vůbec provedeny nebyly. „Řada prací byla zaplacena, ale ne provedena. Podklady a vyúčtování byly zpracovány s vědomými nepřesnostmi či lživě,“ řekl Dohnal. Vláda původně podpořila konání mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci na základě slibu organizátorů, že nebudou potřeba žádné prostředky ze státního rozpočtu. Postupně ale Liberec i Technická univerzita opakovaně o peníze žádaly a také je dostaly. Tyto peníze šly v rámci projektu Podpora rozvoje a obnovy materiálně-technické základny pro pořádání MS v klasickém lyžování v roce 2009 v České republice.

Město se hájí Náměstek libereckého primátora Ondřej Červinka oznámil, že město zákony neporušilo.

„Víme o drobných pochybeních, jež se na více než 30 stavbách pro mistrovství světa objevila. Nešlo ale o nic, co by se mohlo stát důvodem pro obvinění z trestných činů. Věděli jsme předem, že Nejvyššímu kontrolnímu úřadu bude vadit rozdělení prací do menších zakázek. Kdybychom to ale neudělali, tak bychom sportovní areály pro mistrovství světa nestihli včas dokončit,“ konstatoval Červinka.

Šampionát vyjde daňové poplatníky na dvě miliardy korun, protože vedle státní dotace přidalo dalších 400 milionů město Liberec a 150 milionů Liberecký kraj.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...