Liberec přežil nápor a vyhrál derby

JABLONEC Navzdory herní převaze nedokázali fotbalisté Jablonce zlomit prokletí. V nadprůměrném severočeském derby vyhrál konkurenční Liberec 1:0. Duel rozhodl už po deseti minutách premiérovou brankou v nejvyšší soutěži Radek Dejmek. Kvůli domácí výhře Sparty se však v ligové tabulce nic nemění. I když Liberci chyběl zraněný kanonýr Kerič, dokázal vyhrát už páté severočeské derby za sebou. „Zaplať pánbůh za to. Já se vždycky modlím, aby to tak dopadlo,“ smál se po utkání zkušený liberecký trenér Ladislav Škorpil.

Prestiž tradičně vyhecovaného duelu umocnilo postavení obou celků v tabulce. Po dlouhých letech šlo o přímý souboj o pohárové pozice a tomu odpovídalo i dění na hřišti.

FK Jablonec 0 Slovan Liberec 1

Branka: 10. Dejmek. Rozhodčí: Zelinka -Kordula, Dobrovolný. ŽK: Loučka - Papoušek, Dočkal. Diváci: 5125. Poločas: 0:1.

Jablonec: Zich - Zábojník, Pavlík (74. Homola), Kučera, Hamouz - Haurdič (88. Krejčí), Eliáš, Loučka (64. Valenta), Hloušek - Černý, Lafata.

Liberec: Zlámal - Janů, Holeňák, Dejmek, Vulin - Dočkal, Gecov, Papoušek, Frejlach (59. Liška) - Nezmar (71. Smetana), Blažek (90. Hochmeister).

HODNOCENÍ LN

*** ***

Diváci sledovali od úvodních sekund útočný fotbal s mnoha vzrušujícími okamžiky.

„Mně se to líbilo. Ten zápas měl tempo. Z mé strany je spokojenost s výsledkem i s tím, že jsme se na kvalitě zápasu podíleli,“ pochvaloval si Škorpil. Fanoušci se opravdu nenudili. Akce střídala akci a oba týmy předváděly formu, kterou v posledních týdnech oplývají. Vedoucí a nakonec i vítěznou branku slavil brzy Liberec.

Už po uplynulých deseti minutách nacentroval Janů z rohu přímo na nehlídaného Dejmka, který vstřelil hlavou svůj první ligový gól. Strhující tempo na pět minut opadlo a pak začal Jablonec získávat výraznou herní převahu.

„V prvních dvaceti minutách jsme fotbalovostí nastolili hodnotu utkání, ale opravdový zápas z toho udělali domácí. Jejich úsilí bylo nezměrné, jejich tlak velký a nebylo jednoduché se s ním vyrovnat,“ připustil Škorpil.

„Neukázali jsme přehled“ Jablonec si rychle vytvořil soustavný tlak a zkoušel střelbu ze všech možných pozic. Marně se David Lafata několikrát snažil vyzrát na brankáře hostů. Liberec si gól vstřelit nenechal a utkání dotáhl do vítězného konce.

„Cítili jsme šanci proti Liberci uspět. Síly obou mužstev jsou teď skoro rovnocenné. Hráči jsou teď samozřejmě nešťastní, já jim mohu vytknout jediné – že neukázali přehled v zakončení,“ vysvětloval zklamaně jablonecký kouč František Komňacký.