Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zfušovaná žádost dostala 4,5 milionu. Sportovat statisíce lidí ale nikdo neviděl

Česko

  5:00
PRAHA - Liberecká neziskovka European Medicine Association oficiálně uspořádala akci pro 352 024 lidí. Jenže ta se zřejmě nikdy nekonala.

Sport (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Téměř všichni obyvatelé Libereckého kraje se 29. září 2012 podle oficiálního dokumentu sešli na veřejné sportovní akci, na niž sdružení European Medicine Association získalo dotaci 4,5 milionu od ministerstva školství. Jenže žádná akce se zřejmě nikdy nekonala. 

A navíc podle dokumentů, které má server Lidovky.cz k dispozici, nemělo ministerstvo pod vedením Petra Fialy (ODS) žádné peníze do Liberce poslat. Žádost o dotaci byla totiž zfušovaná a dorazila jedenáct měsíců po uzávěrce.

Podivný kontakt

Úředníky nezarazilo, že samotná žádost z větší části obsahuje pouze demografickou charakteristiku Libereckého kraje. Projektu Život je sport, na který byly peníze určeny, se věnuje jenom několik stran a krátká prezentace v PowerPointu.

Neziskovka European Medicine Association v žádosti například uvedla, že má celkem 286 registrovaných sportovců. V lednu 2013, tedy zhruba půl roku po akci, jich bylo podle výroční zprávy jen 16. Sdružení také od svých několika stovek fiktivních členů nevybralo na členských příspěvcích za celou dobu ani korunu.

Telefonní číslo, které je v žádosti napsáno jako kontakt na sdružení, patří společnosti Registr firem ČR. „Když někdo chce založit firmu, tak řekne nám a my to za něj uděláme,“ vysvětlil fungování společnosti jeden z jejích zaměstnanců Vladimír Horák. Firma zaregistrovala i hosting sportovní akce. Na něm později vyrostl poloprázdný propagační web.

Žádost o dotaci na akci Život je sport.

Samotná European Medicine Association neměla ve svých stanovách jako hlavní předmět uvedenou sportovní činnost, nepořádala pravidelné sportovní akce a nejednalo se o neziskovku s celostátní působností. Upozornil na to ve své zprávě i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Původně měl projekt Život je sport stát 8,4 milionu. Dotace měla pokrýt 4,75 milionu. European Medicine Association ale od ministerstva získala jen o 250 tisíc méně. Vlastní prostředky na akci podle výroční zprávy nakonec neziskovka nepoužila.  „Financování bylo zajištěno z prostředků ministerstva školství,“ uvádí sdružení ve výroční zprávě. Jiné zdroje a jiné granty nepokryly nic.

Podstatná část peněz měla padnout na pronájem prostor pro akci, která se konala v libereckých Lidových sadech. V žádosti o dotaci neziskovka také uvedla, že jen nájmy činí 2 150 000 korun. „Kdyby si to někdo pronajal na celý den, tak by zaplatil tak 30 tisíc,“ řekl serveru Lidovky.cz vedoucí programu Lidových sadů Michal Kadlec.

Zmizelé peníze

Peníze z dotace nakonec zmizely. „U většiny dodavatelů projektu Život je sport byly při kontrole zjištěny personální a majetkové vazby na členy občanského sdružení European Medicine Association,“ řekla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Pořadatelé zatím vyšetřovatelům neprokázali na fotografiích, ani dalších dokumentech, že by se akce vůbec konala. Podle informací serveru Lidovky.cz na ně bylo podáno trestní oznámení, kterým se v současné době zabývá liberecká kriminálka. Zdroj blízký serveru Lidovky.cz prozradil, že žádost o dotaci pro akci Život je sport byla na ministerstvu školství zapadlá a personálu úřadu chvíli trvalo, než složku vůbec našel. 

Smlouvu o poskytnutí peněz neziskovce podepsal Jan Kocourek - náměstek tehdejšího ministra školství Petra Fialy. „Rozhodnutí o přidělení dotace podepisoval pověřený náměstek. Ministr podepisuje souhrn celkového čerpání finanční podpory, tedy kompletní přehled všech příjemců dotací v rámci dotačního programu,“ popsala mluvčí ODS Jana Havelková.

Stovky tisíc návštěvníků

Podle dvoustránkové výroční zprávy neziskovky, prý dorazilo na sportovní akci Život je sport 352 024 lidí. Jen tak mimochodem - Liberecký kraj má podle Českého statistického úřadu 438 767 obyvatel. Liberec 101 tisíc.

Původní žádost o dotaci mířila podstatně níže. Organizace chtěla udělat akci pro 30 tisíc lidí. „Hlavním cílem projektu Život je sport je propagace sportu s návazností aktivního zapojení co největšího počtu obyvatel Libereckého kraje do sportovních aktivit,“ píše se v dokumentech, kterými European Medicine Association žádalo ministerstvo o 4,5 milionu.

I když byla akce podle výroční zprávy společnosti „masivní“, v paměti lidí nezůstala. „Nevybavuji si ji,“ tvrdí Kadlec. „Když tu mám třeba tři tisíce lidí, tak se o tom bavíme tři dny, protože vypluje hodně problémů. Když vám přijde tisícovka, tak už nedostačují ani záchody. Na Liberec je to číslo nesmyslné,“ dodává.

Navrhovaný rozpočet projektu

Členská základna European Medicine Association

Dotace pro European Medicine Association

Jak již dříve uvedla MF Dnes, akce byla jen na papíře. „Jednatelem byl Martin Sláma. Je ale nesmysl, aby se tady pohybovalo 352 tisíc lidí. Takové množství by se tam nevešlo, ani kdyby byli namačkaní v několika vrstvách na sobě,“ popsal deníku Kadlec.

A jaká reálná sportovní akce by se za 4,5 milionu reálně zvládla udělat? Například čtyři ročníky závodu Velká Kunratická. „Na pořádání se podílí 235 lidí a náklady jsou cca 1,1 milionu. Celkový počet účastníků je skoro 4300, z toho přes 1600 dětí. Počet diváků odhaduji na více než 10 tisíc,“ uvedla mluvčí České unie sportu Lenka Angelika Tichá.

Rozpočet akce Život je sport

Původně European Medicine Association odhadovalo, že akce vyjde na 8,4 milionu a požadovalo dotaci 4,75 milionu korun. Nakonec získala 4,5 milionu a ze svých prostředků podle výroční zprávy nepoužila nic.

Původní rozpočet:

  • Mzdy - 150 tisíc
  • Služby - 5,6 milionu

a.) nájmy - 2 150 00 Kč

b.) doprava - 720 000 Kč

c.) stravování - 260 000 Kč

d.) ostatní - 4 250 000 Kč

  • Materiál - 2,65 milionu

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat