21. září 2012 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie tají název jedovatého rumu. 'Nechceme poškodit likérku'

Muž se otrávil z nekvalitního tuzemáku. Policie však název likérky i etiketu tají. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž se otrávil z nekvalitního tuzemáku. Policie však název likérky i etiketu tají. (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LIBEREC Jaká láhev způsobila těžkou otravu na Liberecku? Tamní policie zvolila neobvyklý postup: odmítá zveřejnit konkrétní značku jedovatého nápoje. Bojí se prý, aby nepoškodila jméno likérky. Nelze přitom vyloučit, že stejnou láhev si před měsícem koupili i další lidé.

"Vyšetřování není u konce a nemáme stoprocentní jistotu, proto nebudeme etiketu z dané lahve ani název likérky zveřejňovat," reagovala mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková na dotaz serveru Lidovky.cz, jakým tuzemákem se muž konkrétně otrávil.

Liberecká policie tak zvolila zcela odlišný přístup, než například její kolegové ze Zlínského kraje. Ti jen pár hodin poté, co objevili podezřelý alkohol, zveřejnili jak konkrétní názvy nápojů a likérek, tak i samotné etikety. Lidé se tak mohli okamžitě přesvědčit, zda doma některou z podezřelých lahví nemají.

Na Liberecku však dávají přednost dobrému jménu likérky. "V žádném případě nechceme nikoho poškodit," dodala mluvčí Suchánková. Expertiza už přitom potvrdila, že se jedná o velmi nebezpečnou sérii tuzemáku - polovinu jeho obsahu tvoří metylalkohol.

Etikety lahví, ve kterých byl nalezen závadný alkohol:

Etikety lahví, ve kterých byl nalezen závadný alkohol. Jde o možné padělky. V horní řadě zleva: Lašský Tuzemák, Tuzemák, Original Tuzemák, Švestková vodka. V dolní řadě zleva: Original Vodka jemná, Vodka Lunar (nahoře), Hanácká vodka, Meruňka, Albánsk

Etikety lahví, ve kterých byl nalezen závadný alkohol. Jde o možné padělky. V horní řadě zleva: Lašský Tuzemák, Tuzemák, Original Tuzemák, Švestková vodka. V dolní řadě zleva: Original Vodka jemná, Vodka Lunar (nahoře), Hanácká vodka, Meruňka, Albánsk


S mužem, který se tímto alkoholem otrávil, zatím policie nehovořila. "Je momentálně v umělém spánku," vysvětlila mluvčí. Původ lahve však osvětlila jeho manželka. "Tuzemák údajně zakoupila před měsícem v kamenném obchodě – ve večerce v Lomnici nad Popelkou," uvedla mluvčí. Lahev byla opatřena pravým kolkem.

K PŘÍPADU:

Když však policie do uvedeného obchodu dorazila před dvěma dny, už žádnou lahev téže etikety nenašla. "Ani nebylo zjištěno jakékoliv porušení předpisů ohledně nakládání s alkoholem," tvrdí policejní mluvčí.

Zda muž potvrdil, že alkohol v dané lahvi prodával, ale je už například vyprodaný, policie neupřesnila. "Vyšetřování probíhá a zatím nemůže nic bližšího říct," reagovala na dotaz mluvčí.

spaŠárka Pálková